Германия постепенно премахва отоплението на газ и мазут
Страната има за цел да стане климатично неутрална до 2045 г.
Долната камара на парламента на Германия прие в петък законопроект за постепенно премахване на отоплението с газ и мазут след месеци на спорове, предава Reuters. Законодателството беше критикувано от консерваторите като твърде скъпо, а от еколозите като недостатъчно амбициозно.
Законопроектът, част от стремежа на Германия да стане климатично неутрална до 2045 г., породи спор в управляващата коалиция между партията на Зелените и про-бизнес партията FDP, която в един момент бе готова да сложи край на правителството.
Промените имат за цел да намалят парниковите емисии в строителния сектор на Германия, който е отговорен за 112 милиона тона парникови газове миналата година, или 15% от общите емисии на страната.
Министърът на икономиката Робърт Хабек каза, че новите мерки ще намалят с около 40 милиона тона въглеродните емисии до 2030 г. Но неговото министерство призна, че разводняването на първоначалния проект на законопроекта от април, който щеше да наложи преминаването към зелено отопление много по-рано, би означавало, че Германия няма да постигне целта си за ограничаване на емисиите в сектора до 2030 г.
Но депутати от консервативната опозиция заявиха, че новият закон ще бъде бреме за портфейлите на хората и се оплакаха от твърде много бюрократични изисквания за получаване на държавни субсидии.
Екологичните групи разкритикуваха законопроекта, тъй като той ще позволи да се пропуснат конституционно заложените цели за климата. Различните опции, които законодателството предлага като алтернативи за термопомпи за възобновяема енергия, като водород и биомаса, са твърде скъпи и рискови за потребителите.
Около 399 парламентаристи гласуваха в подкрепа на законопроекта, 275 бяха против, а петима се въздържаха.
Съгласно законопроекта, отоплителните системи, инсталирани в нови сгради и в стари сгради, разположени в райони с общински отоплителен план, ще трябва да работят с 65% възобновяема енергия. Газовите нагреватели могат да бъдат инсталирани, но само ако могат да бъдат преобразувани за работа на водород, включително в нови сгради.
Изискването за смяна на котлите за възобновяема енергия няма да влезе в сила, докато общините не представят своите обвързващи планове за отопление, което не се очаква преди 2026 г. в по-малките райони и 2028 г. в по-големите.