IBM поглъща основаната в България Pliant
Това е втората сделка на американския гигант през 2024 г. и тя е важна за фокуса му към развиващия се облачен пазар
Американският технологичен компания IBM съобщи, че е придобил основания в България стартъп за автоматизация на IT и мрежова инфраструктура Pliant. Ходът идва на фона на фокусирането на гиганта към предлагането на мултиклауд решенията, където вече е има утвърдени играчи. Решенията на фирмата с български корени и централа в Бостън, ще помогнат на именитата корпорация да разшири портфолиото си на този силно конкурентен и перспективен пазар.
Финансовите условия на сделката не бяха оповестени.
Тя обаче идва, след като миналата година IBM се насочи изцяло към мрежите за работа в мултиклауд, като пусна на пазара своя продукт Hybrid Cloud Mesh. С придобиването на Plaint компанията се стреми да развие още повече този потенциал, като предложи продукти, улесняващи мониторинга, свързаността, контрола и автоматизацията на мрежовата инфраструктура в хибридни облачни среди.
Облачният контекст
IDC изчислява, че пазарът на мрежите за работа в мултиклауд ще бъде на стойност около 830 млн. долара през 2024 г. и прогнозира, че до 2027 г. ще нарасне до близо 3.11 млрд. долара. Тази прогноза се подкрепя от последните данни на анализаторската фирма Futuriom, която през октомври публикува проучване по темата. Според доклада 76% от 125-те анкетирани IT специалисти от САЩ са заявили, че компанията им планира да инвестира „скромно или значително“ в мултиклауд мрежи през следващите една до пет години.
IBM се изправя на пазара на мрежите за работа в мултиклауд срещу редица добре познати действащи компании, сред които Cisco, HPE, Juniper и VMware, както и срещу известни стартиращи компании Alkira, Aviatrix, Arrcus, Graphiant, Itential, Prosimo и Versa Networks. Други, включително F5, Cloudflare и дори Verizon, също се включват в играта.
Това е втората сделка на IBM през 2024 г., като от април 2020 г. досега компанията е осъществила над 40 придобивания, за да подобри възможностите си за хибриден облак и изкуствен интелект (AI).
Ролята на Pliant
Решенията на Pliant, които се предлагат както като управляван от клиента софтуер, така и като софтуер като услуга, съответстват на концепцията на IBM за изграждане на продуктово портфолио, което прави IT инструментите и уменията достъпни за по-широк кръг разработчици и инженери, става ясно от официалното изявление.
Pliant е основана през 2017 г. от Весе Бакалов, Димитър Благоев и Мат Голдбърг. Разработва софтуерно облачно решение за автоматизация на различни IT процеси, включително поддържане на сървъри, проверка на мрежово оборудване, защита. Две години след стартиранто си компанията успя да набере 2.6 млн. долара финансиране от седем фонда, сред които BrightCap (б.р. – инвестиционният фонд за рисков капитал, от който бе част Даниел Лорер, преди да влезе в политиката). През 2021 г. стартъпът привлече още 10 млн. долара от инвеститори.
Технологията на Pliant ще позволи на IBM да подобри няколко от мрежовите възможности на компанията – „от осигуряването и управлението на инфраструктурни ресурси до управлението и конфигурирането на трафика в традиционните мрежови и AI инфраструктури“, коментира Андрю Кауърд, генерален директор на софтуерно дефинирани мрежи в IBM, заяви пред Silverlinings.
Това ще се случи благодарение на това, че Pliant разполага с „обширна“ библиотека от интеграции с инфраструктурни, мрежови и облачни продукти – включително API от Google Cloud, Amazon EC2, Microsoft Azure, Kubernetes, OpenStack, Linux, Nokia, Ansible, VMware, Cisco (и Splunk), MongoDB, F5, Dynatrace и много други.
Кауърд заяви, че те, както и „способността на Pliant да интегрира технологии дори когато няма API“, означават, че IBM ще може да „поддържа и доставя оркестрации на затворен цикъл, нулево докосване и многооблачни услуги в мрежите на нашите клиенти, независимо от доставчика или основната технология“.
Това е важно, като се има предвид, че „нашите корпоративни клиенти и техните мрежи съществуват във все по-динамични, сложни и разнородни среди“.