Западни банки виждат рискове в плана на ЕС да изземе руски активи
Държавите членки се съгласиха да работят върху нов пакет санкции, национализиращ руски активи в полза на Украйна
Някои западни банки лобират срещу предложенията на ЕС за преразпределяне на милиарди евро от лихви, спечелени от замразени руски активи. Това казаха за Reuters високопоставени източници от финансовата индустрия, опасявайки се, че това може да доведе до скъпи съдебни спорове.
Лидерите на Европейския съюз в четвъртък се съгласиха да продължат работата по план за използване на до 3 милиарда евро годишно за доставка на оръжия за Украйна, докато се опитват да подпомогнат борбата на Киев срещу Русия, която все още ще притежава основните замразени активи . Лидерите на ЕС казаха, че приходите могат да бъдат използвани в рамките на няколко месеца.
Някои банки обаче се опасяват, че по-късно могат да бъдат подведени под отговорност от Русия, ако са замесени в прехвърляне на пари към Украйна и че планът на ЕС може да бъде разширен до активи в сметки, които те държат на санкционирани лица и компании.
Тази тема все още не е повдигана от ЕС.
Източниците на Reuters са загрижени, че предложенията ще доведат до по-широка ерозия на доверието в западната банкова система.
Те са споделили своите опасения с политици от Великобритания и еврозоната, отбелязвайки вероятни съдебни спорове, когато антируските санкции в крайна сметка бъдат облекчени или премахнати.
Русия казва, че всеки опит за отнемане на нейния капитал или интерес е „бандитизъм“, който ще доведе до десетилетия съдебни действия срещу всички замесени. Москва многократно е заявявала, че ще отмъсти, ако нейните активи или доходи бъдат експроприирани.
Euroclear – компания, специализирана в сетълмента на транзакции с ценни книжа, както и в съхранението и обслужването на активи на тези ценни книжа – притежава еквивалента на 190 милиарда евро ценни книжа и парични средства на Руската централна банка. Западните банки също държат активи за милиарди евро, лири и долари, собственост на компании и физически лица, които са обект на санкции.
Повече от 3.5 милиона руснаци са със замразени активи в чужбина на стойност около 1.5 трилиона рубли (16.32 милиарда долара), каза миналата година руският министър на финансите Антон Силуанов.
Планът на ЕС предвижда плащане на такса на Euroclear, която обаче не отговори на искането за коментар.
Базираният в Белгия централен депозитар, който счита за акционер в някои от най-големите банки в света, ще получи разрешение да задържи временно 10% от печалбите на блокираните руски активи като предпазна мярка срещу съдебни спорове.
Съгласно плана на ЕС, около 90% от конфискуваните пари ще бъдат насочени през Европейския механизъм за подпомагане на мира за закупуване на оръжия за Украйна. Останалите ще бъдат използвани за възстановяване и реконструкция.
Законът за санкциите на ЕС, Англия и САЩ обикновено предвижда замразяване на активи, собственост на определени страни, но не и конфискация. Активите могат да бъдат конфискувани съгласно английското законодателство, но само ако се счита, че представляват облаги от престъпление.
Разрешаването на конфискация и преразпределението на лихвите, спечелени от тези активи, излага банките на риск да бъдат оспорени от собствениците, казаха източниците.
Един от тях предупреди за прецедента, който това предложение ще създаде и за „въоръжаването на чуждестранни резерви и активи“.
Самата Русия конфискува активи, назначи ново ръководство във филиалите на западни компании и принуди напускащите фирми да продават с огромни отстъпки в отговор на западните санкции.
Втори човек каза, че тяхната банка търси правен съвет относно обезщетенията, които може да поиска, за да участва в плана на ЕС.
Ако тези предложения се придвижат напред, цялата правна архитектура ще трябва да се промени“, каза Пол Фелдбърг, партньор и ръководител на White Collar Defense, Investigations & Compliance в Лондон.
„Що се отнася до банките, мисля, че имат право да се притесняват, защото вече сме свидетели на огромни количества граждански дела във връзка със санкциите“, каза Фелдберг, който в момента не участва пряко в каквото и да е лобиране.
Репутационни рискове
Москва казва, че всяка конфискация ще бъде удар върху правата на собственост, ще навреди на доверието в западните облигации и валути и ще торпилира доверието между централните банки.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков тази седмица каза, че предложението на ЕС ще подкопае международното право и предупреди за неизбежни щети за Европа и десетилетия правни спорове.
Европейците добре осъзнават какви щети могат да нанесат подобни решения върху тяхната икономика и на техния имидж, на репутацията им като надежден, така да се каже, гарант за неприкосновеността на собствеността“, каза Песков пред репортери.
Франсис Бонд, старши сътрудник в адвокатската кантора Macfarlanes, каза, че подробностите за предложението на ЕС са от решаващо значение при измерване на вероятността от продължителни международни правни спорове.
Това предложение няма да е краят на тази история, а по-скоро последният залп в един вечен дебат за естеството на санкциите и тяхната подходяща роля в глобалната финансова система“, каза той.
Европейската комисия не отговори на искане за коментар.
Министерството на външните работи, Британската общност и развитието каза, че външният министър Дейвид Камерън е разгледал въпроса в дебат на 5 март, в който е казал: „Моралният аргумент е налице – тези пари трябва да се използват в полза на украинския народ“.
Обезщетения
Все още не е ясно колко държави членки ще подкрепят предложенията на ЕС или колко бързо могат да бъдат приложени.
Междувременно адвокати, които ги проучват, казаха, че обезщетенията няма да неутрализират непременно потенциалните страни по делото.
Няма непосредствено очевиден начин банките да се изолират цялостно от бъдещи предизвикателства и действия за връщане на средства“, каза Оливър Браун от Paul Hastings.
„Разумните финансови институции трябва да предвидят вероятните бъдещи разходи за неизбежните спорове, които ще дойдат“, каза Браун, който не лобира директно, но разговаря с клиенти, които може да бъдат засегнати от промени в закона за санкциите.
Трети източник от индустрията каза, че потенциалните конфискации са засилили притесненията сред банкерите относно спазването на санкциите, включително навигирането при всяко възможно несъответствие между ЕС, Великобритания и Съединените щати.