„Голяма катастрофа“: Електронните отпадъци са скочили рекордно и това крие куп рискове
Само през 2022 г. светът е генерирал отпадъци, които биха могли да запълнят повече от 1.5 милиона 40-метрови камиона
Обемът на електронните отпадъци – от стари мобилни телефони до счупени хладилници и изхвърлени електронни цигари – в световен мащаб е достигнал рекордно високи стойности и нараства пет пъти по-бързо от темповете на рециклиране. Това показва публикувания тази седмица Глобален мониторинг на електронните отпадъци на ООН. Зашеметяващите ръстове са предпоставка за задълбочаване на множество проблеми, свързани със здравето, околната среда и климата.
Според данните през 2022 г. светът е генерирал 62 милиона метрични тона електронни отпадъци. Илюстративно: тези отпадъци биха могли да запълнят повече от 1.5 милиона 40-метрови камиона, които, ако бъдат поставени броня до броня, биха могли да образуват линия, достатъчно дълга, за да се увие около екватора.
Това е голяма катастрофа за околната среда“, коментира пред AFP Кеес Балде, водещ автор на последния Глобален мониторинг на електронните отпадъци.
Рискът за здравето е особено остър в по-бедните страни, където се изпращат много електронни отпадъци от по-богатите части на света. ООН оценява стойността на металите в тези изхвърлени джаджи на 91 млрд. долара. Но по-малко от една трета от тях се възстановяват, а останалата част се губи при изгарянето на електронните отпадъци, изхвърлянето им на сметищата или неправилното им рециклиране.
Същевременно светът става все по-зависим от електрониката, а все повече устройства тепърва започват да се продават в развиващите се страни за първи път. В резултат целият този поток от опасни отпадъци процъфтява.
Глобалните електронни отпадъци през 2022 г. са се увеличили с 82% в сравнение с 2010 г., според доклада, и са напът да нараснат с още 32%, за да достигнат 82 милиона метрични тона през 2030 г.
Капацитетът за рециклиране не поддържа същото темпо. По-малко от една четвърт от електронните отпадъци (22.3%), произведени през 2022 г., са били рециклирани, което води до изтичане на тежки метали, пластмаси и токсични химикали от бракуваните устройства.
Повечето електронни отпадъци се озовават в сметища или част от неофициални системи за рециклиране, където рисковете от замърсяване и вредни въздействия върху здравето са високи.
Малките електронни джаджи като играчки, прахосмукачки и електронни цигари имат особено ниски нива на рециклиране от около 12%, въпреки че съставляват приблизително една трета от всички електронни отпадъци, се посочва в анализа.
Степента на рециклиране обикновено е най-висока за по-тежко и по-обемно оборудване като климатици и телевизионни екрани поради техния размер и свързаните с това опасения за здравето.
Тъй като разликата между генерирането на електронни отпадъци и капацитета за рециклиране продължава да расте, „процентът на рециклиране всъщност може да спадне през следващите няколко години“, каза Ванеса Грей, експерт по електронни отпадъци в Международния съюз по телекомуникации, пред CNN.
Докладът прогнозира, че нивата на събиране и рециклиране ще намалеят до 20% през 2030 г.
Джим Пукет, основател и изпълнителен директор на Basel Action Network, група за наблюдение на електронните отпадъци, нарече заключенията в доклада „мрачни“. Един от негативните изводи в него е демонстрираната от производителите липса на „задължение за грижа“, като не поемат отговорност за това, което се случва с техните продукти в края на живота им, обяснява Пукет пред CNN.
Той настоява, че производителите трябва да правят устройства, които са издръжливи, „а не просто да проектират продукти за бунището, надявайки се, че могат да ни продадат нови възможно най-скоро“.
Производителите се нуждаят от ясни планове за отстраняване, събиране и рециклиране на токсичните и опасни части от техните продукти, добави Пукет.
Освен екологичен проблем, електронните отпадъци са и климатичен проблем.
Производството на електронни устройства изисква суровини, включително редкоземни метали, които се извличат и обработват чрез силно енергоемък процес, захранван главно от изкопаеми горива. Тъй като търсенето нараства и хората са увлечение да сменят устройствата по-често, въздействието върху климата нараства.
Тъкмо затова правилното управление и изхвърляне на електронни отпадъци намалява глобалното въглеродно замърсяване благодарение на регенерирането на метали и намаляването на необходимостта от извличане на нови суровини.
Колкото повече метали рециклираме, толкова по-малко трябва да бъдат добивани“, изтъква Кейс Балде, водещ автор на доклада и старши научен специалист в Института за обучение и изследвания на ООН.
Рециклирането на метали от електронни отпадъци, вместо извличането на нови суровини, е избегнало приблизително 52 милиона метрични тона затоплящи планетата емисии през 2022 г., според доклада на ООН.
По-доброто управление на електронни отпадъци като хладилници и климатици, които отделят хладилни агенти като хлорофлуоровъглеводороди, които са мощни парникови газове, също може да намали въздействието на тези отпадъци върху климата.
В допълнение на това, рециклирането може да има и финансов ефект. Метали на стойност около 91 милиарда долара са били вградени в електронните отпадъци, изхвърлени през 2022 г., включително 15 милиарда долара злато, показват изчисленията.
Въпреки нарастващата глобална загриженост относно електронните отпадъци, само 81 държави са имали политики за електронни отпадъци през 2023 г., включително страните от Европейския съюз и Индия. САЩ, които са сред най-големите производители на електронни отпадъци, нямат федерален закон, задължаващ рециклирането на електроника, въпреки че някои щати, включително Вашингтон, са въвели свои собствени разпоредби за електронни отпадъци.
Но дори там, където има законодателство за електронни отпадъци, прилагането „остава истинско предизвикателство в световен мащаб“, се казва в изявление на авторите на доклада.
Един от най-добрите начини да се овладее кризата с електронните отпадъци е на първо време богатите страни да спрат да изхвърлят такива в държави, които нямат капацитет да се справят с тях, изтъква Балде.
В страните с ниски и средни доходи електронните отпадъци – голяма част от които се внасят от богати страни – често се обработват от неофициални и нерегулирани системи за рециклиране, където причиняват сериозни въздействия върху здравето и замърсяване.
Най-просто казано – работата не може да продължи така“, каза Балде. „Този нов доклад представлява незабавен призив за повече инвестиции в развитието на инфраструктурата, повече насърчаване на ремонта и повторната употреба, изграждане на капацитет и мерки за спиране на незаконните превози на електронни отпадъци.“