„Горещ Сатурн“: За първи път „Джеймс Уеб“ проучи атмосферата на екзопланета
Телескопът ще разкрие много за светове на стотици светлинни години
Космическият телескоп "Джеймс Уеб" на НАСА за първи път направи молекулярен и химичен профил на далечна планета в звездна система, извън нашата, предава CNN.
WASP-39b, известна още като Bocaprins, се намира на около 700 светлинни години от Земята. Това е екзопланета, масивна като Сатурн, но много по-близо до своята звезда, затова и температурата там достига 1600 градуса по Фаренхайт (871 градуса по Целзий), и се излъчва от нейните газове, според НАСА. Учените наричат екзопланетата „горещ Сатурн“.
Екипът на “Джеймс Уеб” съобщава, че новите данни от проучването предоставят пълна разбивка на атмосферата на Bocaprins, включително на атоми, молекули, облачни образувания и дори признаци на фотохимия, вследствие на планетарната звезда.
„Наблюдавахме екзопланетата с множество инструменти, които заедно осигуряват широка част от инфрачервения спектър и набор от химически отпечатъци, които бяха недостъпни до момента на тази мисия“, каза Натали Батала, астроном от Калифорнийския университет в Санта Круз, който допринесе и помогна за координирането на новото изследване, в съобщение на НАСА.
Данни като тези променят играта“, допълни тя.
Голямата картина на атмосферата
Новите данни предоставят първия знак в атмосферата на екзопланета за серен диоксид, молекула, произведена от химически реакции, предизвикани от звездата домакин на планетата и нейната високоенергийна светлина. На Земята защитният озонов слой на атмосферата се създава по подобен начин - от топлина и слънчева светлина при фотохимична реакция.
Непосредствената близост на Bocaprins до нейната звезда домакин я прави идеален обект за изучаване на връзки от типа звезда-планета. Планетата е осем пъти по-близо до звездата си, отколкото Меркурий е до нашето слънце.
„Това е първият път, в който виждаме конкретни доказателства за фотохимия – химични реакции, инициирани от енергична звездна светлина – върху екзопланети“, заяви Шанг-Мин Цай, изследовател от Оксфордския университет в Обединеното кралство, в съобщение на НАСА.
Виждам това като наистина обещаваща перспектива за напредване на нашето разбиране за атмосферата на екзопланетите“, каза още той.
Други химични съединения, открити в атмосферата на Bocaprins, включват натрий, калий и водни пари. Тези данни потвърждават предишните наблюдения, направени от други космически и наземни телескопи, включително от “Хъбъл”.
Наличието на такъв пълен списък от химични съставки в атмосфера на екзопланета дава представа за това как тази планета - и може би други - се е формирала. Разнообразният химичен инвентар на Bocaprins предполага, че множество по-малки тела, наречени планетезимали, са се слели, за да създадат евентуален голиат от планета с размер, подобен на втората по големина планета в нашата слънчева система.
„Това е само първата от много екзопланети, които ще бъдат подробно проучени от “Джеймс Уеб”. Вече получаваме много вълнуващи резултати, а това е само началото“, заяви Нестор Еспиноза, астроном от Научния институт за космически телескопи.
Като разкрива подробен анализ на атмосферата на екзопланета, телескопът “Джеймс Уеб” надмина очакванията на учените и обещава нова фаза на изследване на голямото разнообразие от екзопланети в галактиката.
Ще можем да видим голямата картина на атмосферите на екзопланетите“, каза в изявление Лаура Флаг, изследовател в университета Корнел и член на международния екип, анализирал данни от “Джеймс Уеб”.
„Невероятно вълнуващо е да знам, че всичко ще бъде пренаписано. Това е един от най-добрите аспекти на това да си учен“, категорична бе тя.