Икономиката на България продължава да изсветлява
По-активна дейност на НАП и Агенция „Митници“ и други мерки са изкарали бизнеса на по-светло
Икономиката на България е "изсветляла" през 2022 г., показва композитният индекс на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Годишното изследване „Икономика на светло“, което измерва легалната част на българската икономика, показва, че индексът е достигнал най-високата си стойност в историята на проучването.
Делът на сивата икономика в България е все още висок на фона на северните страни от Европейския съюз, но се доближава до средните нива в южните страни на Блока.
Бизнес асоциацията обобщава няколко причини за изсветляването на икономиката, сред които по-активна дейност на НАП и Агенция „Митници“, които се изразяват в засилени проверки и контрол. Друг аргумент е схемата за компенсация на бизнеса за скъпия ток, който изискваше деклариране на реални обороти и печалба.
В доклада си Асоциацията описва това като „мощен мотив“, който е тласнал работодателите към изсветляване на дейността.
За това допринася и увеличаването на безкасовите разплащания.
Срещу постигнатия успех обаче стои пазарът на труда. Бизнес асоциацията, която по принцип е против административното определяне на минималната заплата, максималния осигурителен доход и вдигането на пенсиите без цялостна реформа, посочва, че тези три неща имат
определено негативно отражение върху икономиката и по никакъв начин не мотивират заетите да се осигуряват на реалните си доходи“.
Така засиленото им административно определяне е накарало определени работодатели и служители да се върнат към "сивите" практики.
Влошаване има и при събирането на ДДС, което Асоциацията обяснява с негативния ефект от намалените данъчни ставки за някои групи стоки.
Председателят на АИКБ Васил Велев пък сравни сивата икономика с демографската криза:
няма едно хапче, което да я излекува“.
Той акцентира върху нуждата от повече усилия за по-лесно определяне и плащане на данъци и по-ефективно и ефикасно разходване на събрания публичен ресурс, както и за намаляване на административните тежести за изрядния бизнес и своевременно санкциониране на неизрядните към държавата.