Икономиката на Германия е ударена от „перфектната буря“
Страховете от рецесия в страната се увеличават – както сред пазарните участници, така и сред инвеститорите и индустрията
Инвеститорите сега са по-песимистично настроени за германската икономика, отколкото когато и да било след дълговата криза в еврозоната преди повече от десетилетие. Те се тревожат, че рязкото намаляване на доставките на руски природен газ и огромното покачване на цените на енергията ще хвърлят страната в тежка рецесия, пише Financial Times в свой анализ.
Показателят на ZEW Institute за очакванията на инвеститорите за най-голямата икономика в Европа падна до най-ниското си ниво от 2011 г. насам – от минус 53.8 до минус 55.3 пункта. Резултатите на измерителя само подчертават задълбочаващото се мрачно състояние и икономическите последици от инвазията на Русия в Украйна.
Проучването на мозъчния тръст сред участниците на финансовите пазари е ранен индикатор за икономическите настроения, след като миналия месец Русия намали количеството газ по „Северен поток 1“, главната артерия за суровината до Германия, до едва 20% от капацитета му.
Икономистите пък намалиха прогнозите си за растежа на Германия и еврозоната тази година, като същевременно повишиха прогнозите си за инфлацията и предупредиха, че прекратяването на руските енергийни доставки ще принуди Берлин да ограничи доставките на газ за тежките промишлени предприятия.
Във вторник цената на договорите с доставка през следващата година – референтната европейска цена – се повиши с над 5 процента до рекордните 502 евро за мегаватчас, според Европейската енергийна борса. Това е шест пъти над цената отпреди една година – тласкана нагоре от много по-високата цена на газа, използван за производство на електроенергия, и продължителната гореща вълна в Европа, която изисква повече енергия за охлаждане на домовете.
Ръстът на цената на енергията повиши цената на вноса за Германия и други страни от еврозоната, изпращайки търговския дефицит на блока до 24.6 милиарда евро през юни. През същия месец на предходната година имаше излишък от 17.2 милиарда евро, според данните на Евростат. Стойността на износа от блока се е повишила с 20.1% през юни спрямо предходната година, но вносът е нараснал с 43.5%.
Все още голямото увеличение на потребителските цени и очакваните допълнителни разходи за отопление и електричество в момента оказват особено негативно влияние върху перспективите за свързаните с потребителите сектори на икономиката“, коментира Михаел Шрьодер, изследовател в ZEW.
Той каза, че настроенията на инвеститорите също са се влошили поради очакваното затягане на условията за финансиране, след като Европейската централна банка повиши лихвата по депозитите с 0.5 процентни пункта до нула, което бе в отговор на рекордните нива на инфлация в еврозоната.
Карстен Бжески, ръководител на макроизследванията в холандската банка ING, каза, че германската икономика „бързо се приближава към перфектна буря“, причинена от „висока инфлация, възможни прекъсвания на доставките на енергия и продължаващи проблеми при доставките“.
Горещата вълна и сухото време свалиха нивото на водата в р. Рейн под това, при което баржите могат да бъдат напълно натоварени. Това ограничи важните доставки за фабриките, което според Бжески вероятно ще намали с 0.5 процентни пункта икономическия растеж на Германия тази година.
Като допълнение към таи мрачна картина, германските домакинства ще трябва да плащат стотици евро повече сметки за гориво тази зима, след като правителството обяви допълнителна такса за потребление на газ от 2.419 цента за kWh от октомври. Очаква се това да увеличи разходите за четиричленно семейство с €240 през последните три месеца на годината.
Главният мрежов регулатор на Германия каза пред Financial Times този месец, че страната трябва да намали потреблението на газ с една пета, за да избегне непоносим недостиг тази зима. Министерството на икономиката нареди на всички компании и местни власти да свалят минималната стайна температура в работните си помещения до 19C през зимата.
Страната постигна целта си да запълни съоръженията за съхранение на газ до три четвърти от капацитета си две седмици преди графика, след като високите цени и мерките за пестене на гориво доведоха до намалено потребление. Но има опасения, че целта за увеличаване на количеството съхранен газ до 95% от капацитета до ноември ще бъде по-голямо предизвикателство, ако Русия продължи да ограничава доставките.
Германската икономика стагнира през второто тримесечие и се представи най-слабо от големите страни в еврозоната. Миналия месец МВФ намали прогнозата си за растежа на Германия през следващата година с 1.9 процентни пункта до едва 0.8%, което е най-голямото понижение от всички страни.