Слаби блокчейн мостове са довели до кражби за $2 млрд. през 2022 г.
Загубите от крипто хакове са скочили с 60% за година
Финансовите загуби, произтичащи от крипто хакове, са се увеличили с близо 60% през първите седем месеца на 2022 г., достигайки сумата от 1.9 млрд. долара. Това показва последният доклад на фирмата за блокчейн анализи Chainalysis. Мостовете между различните вериги за децентрализирано финансиране (DeFi) са основната слабост, използвана от киберпрестъпниците.
За сравнение, през същия период на миналата година кражбите от хаквания възлизат на 1.2 млрд. долара.
Протоколите DeFi са уникално уязвими за хакване, тъй като техният отворен код може да бъде проучен от киберпрестъпници, търсещи експлойти“, казват от Chainalysis.
Според доклада няма вероятност тенденцията да се обърне скоро и ярък знак за това са последните хакове, случили се в началото на август, непяосредствено след изследвания от анализаторите период. Атаката срещу блокчейн моста Nomad доведе до кражбата на 190 млн. долара, а тази срещу криптопортфейла Solana – на 5 млн. долара.
Предполага се, че голяма част от този тип удари могат да бъдат приписани на елитни хакерски звена като севернокорейската Lazarus Group. Според американската Chainalysis те може да са отговорни за кражбата на 1 млрд. долара криптоалута от DeFi протоколи през тази година.
Какво са блокчейн мостовете
Това са специални протоколи, които свързват различни блокчейн мрежи, давайки възможност на потребителите да извършват транскации и да прехвърлят активи от една платформа в друга. По-рано те се считаха за добро решение, осигуряващо оперативна съвместимост между различните блокчейн екосистеми в криптоиндустрията. С времето обаче става все по-ясно, че те са силно уязвими за хакове и атаки.
Те са апетитни за престъпниците и защото поддържат големи запаси от ликвидност. През последните месеци имаше забележиелни атаки за стотици милиони.