Икономиката на Китай е в лошо състояние и може да остане така дълго
Растежът е спрял, младежката безработица е рекордно висока, a жилищният пазар се срива
Китай е обхванат от сериозни икономически проблеми. Растежът е спрял, младежката безработица е рекордно висока, жилищният пазар се срива, а компаниите се борят с повтарящи се главоболия по веригата на доставки. Втората по големина икономика в света се бори с въздействието на тежката суша, а нейният огромен сектор на недвижимите имоти страда от последиците от натрупването на твърде много дългове. Но ситуацията се влошава още повече заради придържането на Пекин към твърдата политика за нулева Covid и няма признаци, че тази година ще се промени.
През последните две седмици осем мегаполиса преминаха в пълно или частично блокиране. Заедно тези жизненоважни центрове на производство и транспорт са дом на 127 милиона души.
В национален мащаб най-малко 74 града са били затворени от края на август, засягайки повече от 313 милиона жители, според изчисления на CNN, базирани на правителствена статистика. Миналата седмица Goldman Sachs изчисли, че градовете, засегнати от блокирането, представляват 35% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай.
Последните ограничения демонстрират безкомпромисното отношение на комунистическата власт към унищожаването на вируса с най-строги мерки за контрол, въпреки щетите.
Пекин изглежда желае да поеме икономическите и социалните разходи, произтичащи от политиката му за нулева Covid, защото алтернативата – широко разпространени инфекции заедно със съответните хоспитализации и смъртни случаи – представлява още по-голяма заплаха за легитимността на правителството“, каза Крейг Сингълтън, старши сътрудник във Фондацията за защита на демокрациите, базиран в окръг Колумбия мозъчен тръст.
За китайския лидер Си Дзинпин поддържането на тази легитимност е по-жизненоважно от всякога, тъй като той се стреми да бъде избран за безпрецедентен трети мандат, когато Комунистическата партия се събере следващия месец за най-важния си конгрес от десетилетие.
Големи промени в политиката преди конгреса на партията изглеждат малко вероятни, въпреки че можем да видим смекчаване на определени политики в началото на 2023 г., след като политическото бъдеще на Си Дзинпин е осигурено“, каза Сингълтън.
„Дори тогава партията не разполага с достатъчно време и налични политически лостове за справяне с много от най-належащите системни заплахи за китайската икономика“, добави той.
Икономиката ще продължи да се влошава през следващите няколко месеца, каза Реймънд Юнг, главен икономист за Голям Китай в ANZ Research.
Местните власти ще бъдат по-склонни да дадат приоритет на нулевия Covid и потушаването на огнищата на вируса с наближаването на партийния конгрес“, добави той.
Затягането на ограниченията заради Covid ще удари потреблението и инвестициите по време на китайския „Златен септември, Сребърен октомври“, традиционно пиковият сезон за продажби на жилища.
Междувременно рязкото забавяне на глобалната икономика също не предвещава нищо добро за растежа на Китай, каза Юнг, тъй като отслабващото търсене от американския и европейския пазари ще натежи върху износа на Китай. Сега той очаква БВП на страната да нарасне само с 3% тази година, пропускайки официалната цел на Пекин за 5.5%. Други анализатори са още по-мечи настроени. Nomura намали прогнозата си до 2.7% тази седмица.
Няма изход до началото на 2023 г.?
Повече от две години след началото на пандемията Пекин се придържа към екстремния си подход към вируса с принудителни карантини, масови задължителни тестове и внезапни блокирания.
Политиката беше счетена за успешна в ранния етап на пандемията. Китай успя да задържи вируса през 2020 г. и 2021 г. и да предотврати големия брой смъртни случаи, претърпели много други страни, като същевременно изгради бързо възстановяване след рекордно свиване на БВП. На церемония през 2020 г. Си обяви, че успехът на Китай в овладяването на вируса е доказателство за „превъзходството“ на комунистическата партия над западната демокрация.
Но преждевременното обявяване на победа се върна, за да го преследва, тъй като силно преносимият вариант Омикрон прави политиката за нулев Covid по-малко ефективна.
Отказването от нулевия Covid обаче не изглежда като опция за Си, който тази година многократно е поставял по-голям акцент върху победата над вируса, отколкото върху спасяването на икономиката.
По време на пътуване до Ухан през юни той каза, че Китай трябва да поддържа своята политика за нулев Covid, „въпреки че това може да навреди на икономиката“. На среща на ръководството през юли той потвърди този подход и призова служителите да разгледат връзката между превенцията на вирусите и икономическия растеж „от политическа гледна точка“.
Пекин се стреми да представи политиките си за нулева Covid като доказателство за силата на партията и следователно – като разширение на лидерството на Си Дзинпин“, каза Сингълтън.
Каквато и да е промяна в подхода може да не дойде до следващата година и дори тогава най-вероятно ще бъде много постепенна, каза Дживей Джанг, президент и главен икономист на Pinpoint Asset Management.
Това ще бъде дълъг процес“, каза той, добавяйки, че Хонконг – където правилата за карантина и тестване на посетителите наскоро бяха облекчени – може да бъде „важен водещ индикатор за това, което ще се случи в континенталната част“.
Още едно мрачно тримесечие
Докато Пекин изглежда непоколебим в стратегията си за нулева Covid, правителството въведе редица стимулиращи мерки, за да подкрепи закъсалата икономика, включително пакет на стойност 1 трилион юана (146 милиарда долара), представен миналия месец, за подобряване на инфраструктурата и облекчаване на недостига на електроенергия.
Правителството се опитва да постигне най-добрия възможен резултат за икономическия растеж и работните места, като същевременно се придържа към нулев COVID, но е много трудно да се балансират двойните цели“, каза Юнг от ANZ.
Последните данни показват, че китайската икономика може да се насочи към ново лошо представяне през третото тримесечие. БВП нарасна само с 0.4% през второто спрямо година по-рано, забавяйки се рязко от растежа от 4.8% през първото тримесечие.
Проучвания на публичния и частния сектор, публикувани миналата седмица, показаха, че производствената активност в Китай се е свила през август за първи път от три месеца, докато растежът на услугите се е забавил.
Картината не е хубава, тъй като Китай продължава да се бори с най-широката вълна от инфекции с Covid досега“, казаха анализатори на Nomura в изследователски доклад във вторник.
Проблеми с работа и собственост
Пазарът на труда в Китай се влоши през последните няколко месеца. Най-новите данни показват, че нивото на безработица сред 16 до 24-годишните е достигнало най-високото си ниво за всички времена – 19.9% през юли, четвъртият пореден месец, през който чупи рекорди.
Това означава, че сега Китай има около 21 милиона безработни младежи в градовете. Безработицата в селските райони не е включена в официалните данни.
Най-тревожният проблем са работните места“, каза Юнг от ANZ, добавяйки, че младежката безработица може да се покачи до 20% или повече.
Други икономисти казват, че тази година са вероятни повече загуби на работни места, тъй като мерките за социално дистанциране нанасят вреда на кетъринга и търговията на дребно, което на свой ред увеличава натиска върху производителите.
Задълбочаващият се спад на пазара на имоти е друга голяма пречка. Секторът, който представлява цели 30% от БВП на Китай, е осакатен от правителствената кампания от 2020 г. за ограничаване на "безразсъдното" кредитиране и ограничаване на спекулативната търговия. Цените на имотите падат, както и продажбите на нови жилища.
Въпреки че може да има смекчаване на правилата за нулев Covid през 2023 г., жилищната политика може да не изглежда много по-различно след партийния конгрес.
Малко вероятно е икономиката да повтори предишния висок растеж от 5.5 или 6% през следващите две години“, каза Юнг.