Илън Мъск очерта плана си за колонизиране на Марс
С настоящите технологии билетът до там би струвал $ 10 млрд.
~ 2 мин.
В новия брой New Space визионерът Илън Мъск очерта плана си за колонизация на Марс. В статията си той посочва как да се намалят разходите за полети до Червената планета, както и подробности какво оборудване е необходимо.
Статията за списанието е адаптирана от презентацията на Мъск по време на Международния конгрес по астронавтика и започва с аргументация за това защо трябва да с есъсредотозим именно към Марс по пътя към нашето движение към междупланетарен живот.
След това той прави любопитната сметка, че с настоящите технологии билетът до там би струвал около 10 млрд. долара. Това, заключава Мъск, е твърде висока цена, ако наистина искаме да колонизираме друга планета. Според него ключът към превръщането на плана за Марс в реално възможен, е тази цена да бъде сведена до стойността на една средностатистическа къща – около 200 000 долара.
Мъск очертава 4 основни стъпки за постигането на тази цел: 1/ транспорт, който да може да се използва многократно, тъй като всяко количество отпадъци би увеличило значително разходите; 2/ зареждането на космическите кораби да става докато са в орбита; 3/ трябва да можем да произвеждаме пропелант (реактивен материал, бил той газ, течност, плазма или твърдо вещество, който служи за задвижване космическите кораби) на Марс; 4/ оптимизиране на процеса, като за тази цел Мъск предлага използването на метан, който е по-евтин.
По-нататък в своето изложение той насочва вниманието към подробности за ракетния двигател и космическия кораб, колко превозни средства ще са нужни и колко души ще може да превозва всяко от тях.
За дългото пътуване до Марс Илън Мъск е предвидил, че ще трябва да има развлечения. В различни кабини в кораба ще се прожектират филми, ще има лекционни зали, ресторанти и други неща. „Ще бъде забавно да отидеш до Марс“, възкликва визионерът, цитиран от Engadget.
За всички аспекти от плана си Мъск е очертал грубо времевата линия на изпълнението им и определено го оставя леко неясен с възможност за гъвкавост. Факт е обаче, че това е нещо, върху което активно работи и го доказва с дейностите на своята компания SpaxeX. Само след нялко месеца например се очаква да стартират тестовете на Falcon Heavy, ракетата, която ще превозва туристи на пътешествия до Луната. Всичко, което прави обаче, е в името на голямата заветна цел – колонизирането на Марс, където един ден човечеството да живее.