Фиаско за милиарди: Защо Илон Мъск може да напусне Tesla
Милиардерът води битка за $56 милиарда, но проблемът всъщност не е свързан с парите
Цялото фиаско около пакета от възнаграждения на стойност 56 млрд. долара на Илон Мъск в Tesla започва да се превръща в ултиматум. Председателят на борда на автомобилната компания твърди, че главният изпълнителен директор може да напусне, ако не го получи. В последното си послание до акционерите Робин Денхолм подчерта колко ценен е Мъск за компанията и как този пакет от възнаграждения е оправдан спрямо приноса му към Tesla.
Акционерите на Tesla първоначално гласуваха против отпускането на пакета от 56 млрд. долара, но сега предстои още един кръг от гласувания, след като съдия от Делауеър анулира предишния. Вотът е насрочен за 13 юни.
Председателят на борда на директорите на Tesla, Робин Денхолм, се обърна към акционерите на компанията в ново писмо, подадено в Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC). В него той алармира за опасността от напускането на Илон Мъск.
Председателят на управителния съвет отново подчерта колко ценен е Мъск за компанията, твърдейки, че този одобрен през 2018 г. пакет от възнаграждения е поет ангажимент към главния изпълнителен директор. На свой ред Мъск е работил усърдно през всичките тези години, правейки чудеса за своите акционери, които са получили „огромна стойност“.
Въпреки че не го е казал изрично, Денхолм намеква в писмото си, че загубата на тази „награда от 2018 г.“ може да накара Илон Мъск да се замисли за ангажимента и работата си в Tesla.
Денхолм отбеляза, че скоро предстои годишно събрание на акционерите и призовава собствениците да вземат решение за одобряване на посоченото възнаграждение от 56 млрд. долара, както и за одобряване на преместването на Tesla в Тексас. Освен това одобрението на двете искания на Денхолм би било начин компанията да „удържи“ своята част от сделката с Мъск.
Илон Мъск е сред най-дългогодишните ръководители на компанията. В последно време обаче иска повече от Tesla и поиска 25-процентов контрол над компанията.
Контролът и влиянието, които Мъск има в момента върху компанията, е огромен. С едно решение той е способен да отстрани 500 служители и дни по-късно да ги назначи обратно – така, както направи с екипа на Supercharger, които уволни, а седмици по-късно ги върна на работа.
Ръководството на Мъск в Tesla е белязано от възходи и падения. Сега изглежда има още една заплаха за оставането му в компанията и това са акционерите, които може да не одобрят възнаграждението в размер на 56 млрд. долара.