Има ли риск за колекторите при сделки с вземания, обезпечени с недвижими имоти?
Какво представляват обезпечените вземания? Това са вземания на финансови институции, които са обезпечени с недвижимо имущество. За колекторските агенции обаче този тип сделки крият особено голям риск, защото невинаги е ясно какво е реалното състояние на имота и с какви предизвикателства може да се сблъскат впоследствие. За да се предпазят от неприятни изненади, колекторските агенции проучват много внимателно всяка една сделка.
Според специалистите в областта все по-често банките в страните от Източна Европа продават пакети от лоши кредити, като все повече тези пакети включват необслужвани кредити, обезпечени с недвижимо имущество.
Един от рисковете за колекторите при закупуването на подобен тип пакети с обезпечени вземания е, че невинаги е ясно кой е собственикът на имота. Това най-често се случва в страни, които преминават през определена политическа трансформация. Необичайни разпоредби за собственост, липса на регистрация в Имотния регистър или нотариални заверки, закупуване само на постройката, но не и на земята, върху която е построена, са само част от многото примери.
В същото време за работата на колекторите е ключово важно да имат информация за вида на имота, размера и състоянието му. На базата на определени показатели му се прави оценка, но понякога се оказва, че има сгради, които не са вписани никъде или са построени без разрешение за строеж и продадени без разрешение.
Колекторите разчитат и на съвременните технологии, за да направят предварителен оглед на имота, защото без проверка – няма сделка. Но, както разказват специалистите, дори тези способи не могат да предотвратят неприятни изненади. Една от тях била двуетажна къща, която се оказала само с три стени.
Още интересни примери от практиката на колекторите можете да прочетете на страниците на специализираното списание на "ЕОС Матрикс".