Има опасност жилищата в България да станат още по-недостъпни
Трябва да има държавна жилищна политика и облекчаване на процедурите за строителите, казват от НАСП
За да са по-достъпни жилищата в България, трябва да има общинска и държавна жилищна политика. Тя минава през намаляване на административната тежест за строителите, по-бързо и лесно урегулиране на нови територии около големите градове, както и цифровизация при подаване, разглеждане и одобрение на строителна документация. Това са част от предложенията, които Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) и с които предлагането в имотния пазар може да се увеличи, за да бъдат намалени цените на имотите.
Негативна световна тенденция е жилищата да стават все по-недостъпни“, коментира председателят на НАСП Георги Шопов.
По думите му коефициентът на достъпност на жилищата в България е 0.68, а в Европа – 0.15 за кв/метър. Това на практика означава, че все още в България със една средна заплата човек може да си закупи 0.68 кв от имот. Ако обаче не се помисли за по-добра жилищна политика на национално ниво, това може да се промени.
Тромава администрация
По думите на Шопов в себестойността на един имот, освен строителни материали, влизат още цената на земята, многобройни административни градоустройствени процедури, които отнемат между 3 и 5 години. Последното, по думите на председателя на НАСП, е и причина за липсва на чужди капитали в проекти.
Ако бъде намалена административната тежест и одобрението на документи, а издаването на разрешителни за строежи стане по-лесно и бързо, то инвеститорите много по-добре ще може да планират на какви цени да продават. Освен това ще се реализират и повече проекти, което ще доведе до намаление в цените на имотите, тъй като ще се увеличи предлагането.
Ще имаме по-висок оборот на по-нормални цени. Не е в наш интерес жилищата да стават по-скъпи“, коментира Шопов.
Според предприемачите урегулирането на нови терени около големите градове трябва да става по-лесно. Освен това е добра идея да се реализират жилищни проекти в Научни-производствени зони (НЗП), остарели и излезли от експлоатация жп линии и необлагородени, пустеещи територии в различни квартали.
По отношение на презастрояването, според членовете на НАСП проблемът не е в масовото строителство на жилища, а по-скоро в лошото планиране на града и благоустройството. Проблем е и поддръжката на пътната и инженерна инфраструктура. НАСП изнесе данни, че София е на последно място по показател на плътност от всички останали европейски столици. За столицата той е 2500 жители на 1 кв. км., за Букурещ – 7 хил. жители на 1 кв. км., а за Париж е 20 хил. жители на 1 кв. км.
Реализирането на един жилищен проект отнема време. Особено при инфлация, трябва да предвидим предварително по-висока цена“, заяви Шопов.
Себестойност
Заради пандемията, войната в Украйна, себестойността на жилищата скача с 31% към началото на май. Само преди 4 месеца тя е била около 27%. Това от своя страна води и до поскъпване на крайните цени за купувачите. Земята достига до 50% от себестойността.
По груби сметки, себестойността с ДДС е 820 евро на квадрат, без земята", коментира председателят на НАСП.
Земята достига до 50% от себестойността. От НАСП изнесоха данни и за инфлацията в строителните материали, главно заради увеличението на електроенергията. Така на пример преди 3 години арматурната заготовка е струвала около 1.10 лв., а през миналата година е достигнала цена от 2.30 – 2.60 лв. Дървеният материал е поскъпнал със 100%, а тухлите – с 50%.
Реализирането на един жилищен проект отнема време. Особено при инфлация, трябва да предвидим предварително по-висока цена“, заяви Шопов.
Прогноза за цените
Според предприемачите поне тази година цените на жилищата ще се задържат на сегашните нива и няма да се покачват. Към момента не се наблюдава намалено търсене от страна на купувачите, въпреки увеличението на лихвените проценти по кредити. Тенденцията за купуване на имоти „на зелено“ продължава. От НАСП коментират, че след получаване на акт 16, цената скача поне с 20%.
Последната година почти всички инвеститори вдигнаха цените. Няма да има сериозна корекция сега“, коментираха от Асоциацията.