Intel налива до €80 млрд. в чип индустрията в Европа
С първоначалната си вълна от финансиране компанията очаква да създаде около 5500 нови работни места
Технологичният гигант Intel ще инвестира 17 млрд. евро в два нови завода за чипове в Германия. Те ще бъдат разположени в град Магдебург, като строителството трябва да започне следващата година. Заводите ще заработят през 2027 г., съобщава BBC.
Компанията планира да инвестира до 80 млрд. евро през следващото десетилетие, за да изгради веригата за доставки на полупроводници в Европа.
Тази широка инициатива ще насърчи иновациите за научноизследователска и развойна дейност в Европа“, заяви главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер.
Компанията планира да влее пари във всяка част от веригата за доставка на чипове - включително за изследвания, производство и опаковане. Другите държави, в които ще инвестира са Франция, Ирландия, Италия, Полша и Испания.
С първоначалната си вълна от финансиране с над 33 млрд. евро, Intel очаква да създаде около 5500 работни места в компанията, но и в сектора на строителството и дистрибуцията. В момента в Intel работят около 10 000 души от целия Европейски съюз.
Покрай пандемията работата на производителите на автомобили и техника бе затруднена заради недостига на чипове. Малките продукти се намират в множество потребителски продукти, включително смартфони и перални машини. Търсенето на такива стоки бе увеличено през пандемията.
Германският Volkswagen заяви през октомври, че заради недостига на чипове, печалбата за третото тримесечие на 2021 г. е намаляла с 12%. През същото тримесечие Stellantis, производителят на множество марки автомобили, включително Fiat и Citroën, посочи, че е произвел с около 600 хил. превозни средства по-малко през годината поради дефицита.
През последните месеци Европейската комисия засили усилията си за подсигуряване на доставките на чипове. През февруари EK заяви, че планира да насочи 43 млрд. евро публични и частни инвестиции в индустрията като част от предложения Европейски закон за чипове.
Законът за чиповете на ЕС ще даде възможност на частните компании и правителствата да работят заедно, за да подобрят драстично позицията на Европа в сектора на полупроводниците“, каза Гелсингер.
В момента Европейският съюз представлява 10% от световния пазар на чипове, но може да представлява 20% до 2030 г., ако законът бъде приет, се казва в предложенията на Комисията.