Нинова иска да разреши масово неизпълнение на договори в България
Българското правителство е уведомило Еврокомисията, че може да ограничи износа на зърно
Министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова ще внесе в Министерски съвет искане за обявяване на форсмажор в България. Това обяви самата тя по време на изслушване в икономическата комисия в парламента. По нейни думи „почти всички фирми в България“ са се свързали с правителството с искане именно за това.
Форсмажорът (бел. р. – непреодолима сила според Търговския закон) представлява непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер, възникнало след сключването на договор. Според българското законодателство, докато трае непреодолимата сила, изпълнението на задълженията и на свързаните с тях насрещни задължения се спира.
Според Нинова фирмите настояват за тази „вратичка“, за да избегнат неустойки, свързани с продукти, които трябва да бъдат доставени, но това не е възможно заради забавяне в доставките назад по веригата в резултат на войната. Според вицепремиера по този начин сключените договори могат да се предоговорят, а бизнесът „не иска да губи договори“.
Така ще могат да се предоговарят доставки, да се отлагат неустойки и да се отлагат срокове“, заяви Нинова.
Министерството на Нинова вече е изготвило юридическия акт и в момента той е разглеждан на междуведомствена комисия.
Подозирам, че следващата седмица може да бъде гласуван на заседанието на кабинета“, заяви пред депутатите в комисия Нинова.
Тя изненада народните представители, като председателят на комисията от „Демократична България“ Мартин Димитров обърна внимание на Нинова, че в случай, че някой от доставчиците на българска фирма се позове на форсмажор и не изпълнява договорите си, тогава това ще се окаже проблем за нас.
„Представете си, че ние имаме да получаваме по договор, т.е. български фирми имат договори за доставка на суровини. Как това ще се отрази на такива ситуации? Правно много добре трябва да бъде обмислен въпросът. Трябва да се помисли дали, когато очакваме важна пратка в България, доставчиците ще могат да се възползват от една такава клауза и да кажат „понеже при вас има форсмажор и ние ще закъснеем с критични доставки за вас“, акцентира Димитров.
Той поиска информация дали има друга европейска страна, която е обявила форсмажор до момента, но министърът не успя да отговори на въпроса.
В момента не мога да Ви дам конкретна информация за други европейски държави, но се обсъжда в различни формати в Брюксел“, коментира Нинова и изрази увереност, че актът е в рамките на българското и европейското законодателство.
Според нейния план форсмажорът ще бъде обявен от 24 февруари – денят, в който Русия нападна Украйна, и ще продължи „до сега, до март“ и „ще бъде облекчение за всички фирми“.
Българското правителство вече е уведомило Европейската комисия и за друго обсъждано решение, а именно – спиране износа на зърно, но само „при усложняване на обстановката“.
По време на комисията стана ясно, че кабинетът има основно два сценария за развитието на ситуацията - войната да приключи в рамките на месец или да продължи по дълго. Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер обаче не се нае да даде прогноза за българската икономика на този етап при който и да било от вариантите.
Относно украинските бежанци в страната Лорер обясни, че сред основните предизвикателства за тях е невъзможността на обменят своята украинска валута – гривна. Към момента такава е ситуацията в целия Европейски съюз, като министърът посочи, че е отправено запитване до Европейската централна банка как да се процедира.