IPO-тата в Европа падат до най-ниското си ниво от 2009 г.
Компаниите отлагат или избягват борсите в Европа в полза на САЩ
Броят на компаниите, които излизат на борсите в Европа, спадна до най-ниското си ниво от глобалната финансова криза насам. Спадът подчертава тежкото състояние на пазара на първични публични предлагания в региона на фона на икономическото забавяне и привлекателността на САЩ.
Само 34 компании са публично регистрирани в Европа през първата половина на тази година, най-ниският брой от 2009 г., когато последиците от световната финансова криза охладиха пазарите.
Компаниите са събрали едва 2.4 милиарда евро в Европа през първата половина на 2023 г. чрез IPO, което също е най-ниската сума от 14 години насам. Данните са на Асоциацията за финансови пазари в Европа (AFME). Набраният капитал бележи 42% спад в сравнение със същия период на миналата година.
Европейските фондови пазари се борят да привлекат компании за листване тази година, тъй като нарастващите лихвени проценти и рекордно високата инфлация принуждават много фирми да отложат плановете си да станат публични. Други като производителя на чипове в Обединеното кралство Arm бяха привлечени от по-големия капитал, наличен в САЩ, и избраха да се листнат в Ню Йорк, вместо в Европа.
IPO пазарът в САЩ се сблъска с далеч по-леко забавяне тази година. Ситуацията все пак не е розова и там. През първото полугодие 75 компании набраха 11.5 милиарда долара. Това е най-ниският обем и стойност от 2015 г. насам, според данни на платформата за финансови пазари Dealogic.
Изненадващо на този фон най-голямото IPO от началото на годината дойде от Румъния. Производителят на електроенергия Hidroelectrica набра 1.6 милиарда евро на фондовата борса в Букурещ.
Политиците виждат
Замиращият пазар на IPO в Европа провокира реакцията на политиците. Обединеното кралство планира серия от реформи, които включват тласък пенсионната индустрия да насочва средства към компании с висок растеж. Служители на ЕС също се опитват да опростят процеса на листване в Блока, както и да подобрят инвестиционните проучвания, така че малките и средните фирми да са по-видими за потенциалните инвеститори.
Мисля, че сега се стига до точката както в Европа, така и в Обединеното кралство, където хората осъзнават, че е по-спешно, отколкото е било, за да могат тези юрисдикции да се справят“, споделя пред Financial Times Гари Симънс, управляващ директор в AFME, добавяйки „става все по-ясно“, че Европа губи от САЩ.