Италианското правителство облага с 40% свръхпечалбите на банките
Акциите на кредиторите в страната се сринаха след новината за изземването на милиарди от лихвените им постъпления
Италианските банкови акции претърпяха тежък удар във вторник сутринта, след като правителството одобри 40% данък върху свръхпечалбите на кредиторите през 2023 г.
Към 10:49 ч. сутринта в Рим акциите на Finecobank и BPER Banca паднаха с почти 8%, на Intesa Sanpaolo и Banco BPM – с над 7%, а тези на UniCredit се понижиха с 6%.
Ефектите бяха забелязани и извън Италия, като германската Commerzbank е надолу с около 3.2%, а Deutsche Bank се търгува с 2% по-ниско.
Италианският вицепремиер Матео Салвини каза на пресконференция в понеделник, че данъкът от 40% върху допълнителните печалби на банките, получени от по-високи лихвени проценти, възлизащи на няколко милиарда евро, ще бъдат използвани за намаляване на данъците и предлагане на финансова подкрепа на притежателите на ипотеки.
Човек трябва само да погледне печалбите на банките за първата половина на 2023 г., също резултат от повишаването на лихвените проценти на Европейската централна банка, за да разбере, че не говорим за няколко милиона, а говорим за милиарди“, каза Салвини, цитиран от Reuters.
„Ако e вярно, че цената на парите за домакинствата и бизнеса се е увеличила и удвоила, тя не е удвоила еднакво това, което се дава на притежателите на текущи сметки.“
„Значително негативно за банките“
Еднократният данък ще бъде равен на около 19% от нетните печалби на банките за годината, изчислиха анализатори от Citi въз основа на наличните към момента данни.
Считаме, че този данък е значително отрицателен за банките, като се има предвид както въздействието върху капитала и печалбата, така и върху цената на собствения капитал на банковите акции. Новото симулирано въздействие също е по-високо от симулацията, която проведохме през април“, каза анализаторът на Citi Equity Research Azzurra Guelfi в бележка във вторник.
Данъкът ще се прилага за „излишните“ нетни доходи от лихви както през 2022 г., така и през 2023 г. в резултат на по-високи лихвени проценти и ще се прилага върху NII, надвишаващ 3% ръст на годишна база през 2022 г. спрямо нивата от 2021 г. и надвишаващ 6% на годишна база – годишен ръст през 2023 г. спрямо 2022 г. От банките се изисква да платят данъка в рамките на шест месеца след края на финансовата година.
„Въвеждането на този данък може да доведе до увеличаване на цената на депозитите на италианските банки, за да намалят допълнителната печалба, и това идва след кръг от резултати, когато всяка банка увеличава насоките за 2023 г. за NII и като се приеме забавяне на растежа през второто полугодие“, каза Citi.
Не е ясно дали данъкът ще се прилага само за местните NII (базираме нашата симулация на това), или може да има по-голямо въздействие върху UCI спрямо конкурентите (предвид международен франчайз).“