Ива Митева коригира Трифонов за референдума
Тя уточни, че не се визира президентска, а полупрезидентска форма на управление
Исканият от „Има такъв народ“ референдум нямало да бъде за президентска република, а за полупрезидентска. Това уточнение внесе Ива Митева ден след изненадващото извънредно включване на лидера на партията Слави Трифонов.
По-скоро говорим за полупрезидентска форма на управление“, каза тя в ефира на bTV в събота.
Разликата между двете форми на управление е значителна. Докато президентската форма буди опасения за демокрацията и дори навежда мисълта към израждане в авторитаризъм, принципът на разделение на властите при полупрезидентската република е по-добре конструиран.
„При тази форма Народното събрание е пряко избирано, президентът е пряко избран. Тогава те ще работят в симбиоза, т.е. Народното събрание ще се избира от народа, а президентът ще посочи министър-председател, който ще формира своят кабинет и след това правителство ще поиска вот на доверие от Народното събрание“, обясни Митева.
Вчера Трифонов се включи извънредно в ефира на собствената си телевизия 7/8TV, за да обяви желанието на партията да инициира референдум за смяна на политическата система – защото по думите му разбиването на „модела ГЕРБ“ не е достатъчно. Изявлението на шоумена се случва непосредствено преди официалния старт на предизборната кампания и мнозина видяха в хода опит да даде ускорение на партията си по пътя към 48-мия парламент.
Социологичeските проучвания към момента ѝ отреждат място на ръба на 4-процентната бариера за влизане в Народното събрание.
Инициативата на Трифонов бързо стана водеща новина за медиите. Освен че видяха поредна проява на популизъм от негова страна, анализатори обясниха, че идеята е по-скоро неосъществима. Причината за това е, че формата на държавно управление може да бъде сменена само с промяна на Конституцията от Велико народно събрание. Темата е в неговите компетенции и затова референдум по въпроса на практика е безсмислен – на същия принцип през 2016 г., при инициирането на първото национално допитване от Трифонов, част от въпросите му бяха отхвърлени като недопустими.
Неизбежно действията на ИТН привлякоха фокуса на вниманието и към президента Румен Радев, който за малко повече от пет години като държавен глава излъчи четири служебни правителства. Политическата криза в страната, задълбочила се на фона на пандемията и войната в Украйна, даде повод на някои да видят във фигурата на Радев стабилност. Други обаче прозират опити за допълнително разклащане.
Същевременно, ако преди година президентът изглеждаше близък с „Продължаваме промяната“ и нещо като неин кръстник, през няколкото месеца управление на тандема Петков-Василев (б.р. – по-рано служебни министри на Радев) държавният глава постепенно изостри тона спрямо тях, за да стане на финала почти толкова критичен, колкото бе по-рано към ГЕРБ. Радев обаче съхрани отлични отношения с ИТН, а кадри на партията запазиха постoвете си в новата служебна власт.
По-рано днес говорителят на служебния кабинет Антон Кутев коментира темата, като подчерта, че Трифонов не е съгласувал действията си с президента.
Донякъде бих го определил като предизборна провокация, предвид резултатите, които дават социологическите проучвания на „Има такъв народ“ за изборите“, каза Кутев в ефира на Nova.