Кабинет ли? По принцип трябва, но де факто няма
Ако изобщо се състави правителство, то или ще е нелегитимно, или партиите в него ще са в конфликт
В приключващата предизборна кампания партиите дадоха на избирателите ясно да разберат, че много трудно ще сформират кабинет. Ясно си пролича, че имат различни визии за страната, а и като цяло очевидно не могат да се понасят помежду си. Последните два залпа срещу възможността за правителство в 47-ия парламент дойдоха от щаба на кандидата за президент Лозан Панов, който безпрецедентно нападна единствената значима партия, която го подкрепя в тази кампания – "Демократична България" и президента.
Кандидатът на десницата нарече Румен Радев "охранен паяк", поставяйки го редом до Бойко Борисов, и обвини демократите, че са готови на кабинет с БСП. Така Панов сложи допълнителни бариери пред възможността за правителство на партиите на промяната, защото всички социологически проучвания показват, че чисто математически без социалистите кабинет е невъзможен.
При всички случаи, когато има такива търкания между кандидата за президент и партията, която го е излъчила, това се отразява негативно на резултата както на личността, така и на партията“, коментира пред Economic.bg Геновева Петрова от агенция „Алфа рисърч“.
Според Лидия Йорданова от "Екзакта" партийният егоизъм отново надделява и това се вижда от избирателите. А политологът Страхил Делийски смята, че политическите формации са показали със зле проведената си кампания, че нямат нищо против да ходят на нови избори.
„Избирателите не получиха отговор на въпроса дали има възможност да се състави мнозинство. Вместо да отговорят с твърдо "не" на този въпрос, партиите можеха да споделят идеите си за България и за своите позитивни предложения“, смята политологът. Според него ситуацията напомня на вица: „по принцип трябва, но де факто няма“.
Ако изобщо има кабинет, той ще е с проблеми
Възможностите за създаване на кабинет не са много. От една страна е блокът на ГЕРБ и ДПС, който ще застане на втори тур срещу Румен Радев. От друга страна са останалите партии. Според социолозите те включват: „Продължаваме промяната“, БСП, „Има такъв народ“, „Демократична България“, като на ръба са „Възраждане“ и „Изправи се БГ! Ние идваме!“. Кой какви проценти ще вземе, ще стане ясно в неделя.
Дори и ГЕРБ, които се държаха много агресивно по време на кампанията и поставиха под въпрос честността на изборите, да излъчат правителство без Борисов, подкрепено от ДПС и някой друг, то няма да е легитимно в очите на избирателите и ще трябва да управлява в контекста на високо недоверие“, коментира Делийски.
Другата възможност е да бъде създаден кабинет от партиите на промяната, който ще е легитимен, но вътрешно няма да е хомогенен и е малко вероятно те да преглътнат взаимната си непоносимост с една обща цел.
Според социолога Генова Петрова данните показват, че ще имаме пореден фрагментиран парламент и много трудно чисто политически ще се състави правителство. „То ще е въпрос на политическо решение. По заявките, които излъчват избирателите, те не са достатъчно убедителни за хората, че ще постигнат консенсус тоз път“, коментира Петрова.
Никой не може да каже да каже със сигурност дали ще има правителство“, кака и Димитър Ганев от агенция „Тренд“.
Престрелки с кандидатите за президенти
Проблемите на партиите с кандидатите за президенти на БСП и ДБ станаха напълно видими в тази кампания, което е своеобразен прецедент. В началото на кампанията „Позитано“ 20 пускаше стрели по Радев заради подкрепата му за „Продължаваме промяната“, а в края ѝ Лозан Панов нападна десницата с обвинения за съглашателство с БСП и нежелание да извърши съдебна реформа.
Атаката на кандидат-президента срещу демократите е изключително странна. Това е все едно отборът да излезе да играе футбол и център-нападателят да започне да си вкарва автоголове“, определи ситуацията Делийски.
Според Геновева Петрова размяната на обвиненията между кандидат-президентите се забелязва от избирателите и не постига мобилизационен ефект. Тя добави, че искрите между БСП и Радев са били достатъчно отдавна и в периода на кампанията са компенсирани тези тлеещи напрежения.
След тази кампания ще бъдем свидетели на една метаморфоза – правителство на ГЕРБ без Борисов и с надпартиен кандидат, ако бившият премиер спази обещанието си. И голямата интрига е дали тази промяна ще е достатъчна, за да се сгодят партиите на статуквото, както се закани Йордан Цонев от ДПС.