Кабинетът одобри закон за личния фалит
Законът урежда условията и реда за провеждане на производство по несъстоятелност на физическите лица
Министерският съвет одобри проект на нов Закон за несъстоятелност на физическите лица, станал популярен в годините назад като закон за личния фалит. Той е част от общото законодателство, изисквано от Европейската комисия, за да получи България парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Сред постъпилите по законопроекта становища е и това на Световната банка, в което се приветства въвеждането на новата правна уредба, посочвайки, че множеството елементи в нея съответстват на най-добрите практики.
Сега се предлага правна уредба, която да запълни празнотата в националното законодателство и да уреди производството по несъстоятелност на физическите лица в съответствие с обществените очаквания, изискванията на актовете на Европейския съюз и особеностите на националната правна система, се посочва в мотивите на кабинета.
Няма държава в ЕС и няма развита държава, в която да няма законова регламентация на личния фалит. България твърде дълго остана без такъв закон“, коментира служебният министър на правосъдието Крум Зарков.
Действащото законодателство не допуска физически лица, които са в неплатежоспособност, да бъдат обявени в несъстоятелност. Поради тази причина неплатежоспособните длъжници са подложени на сериозни ограничения, стрес и притеснения от финансовите затруднения и очакванията на кредиторите, като особено уязвими са добросъвестните длъжници.
Тези лица са изпаднали в неплатежоспособност поради неблагоприятни събития извън техните предвиждания и контрол – временна или трайна загуба на работоспособност, здравословни проблеми, раздяла в семейството, загуба на работа или имущество и др., пише още в мотивите.
Само добросъвестни длъжници ще могат да искат образуване на производство, ако желаят да удовлетворят всички свои кредитори и в резултат на това да бъдат освободени от непогасените задължения. А добросъвестен е онзи длъжник, който поема задължения, съобразно своето имуществено състояние и доходи, и който със своите действия не уврежда умишлено или поради небрежност интересите на своите кредитори“, каза още Зарков.
Законът урежда условията и реда за провеждане на производство по несъстоятелност на физическите лица, в което да бъдат удовлетворени вземанията на всички кредитори. То е изцяло доброволно, образува се по искане на добросъвестния длъжник и цели справедливо удовлетворяване на неговите кредитори. В производството са осигурени гаранции за задоволяване на жизнените потребности на длъжника чрез определяне на издръжка от поне една минимална работна заплата, както и определена несеквестируемост на имуществото му. В производството се заплащат само прости такси, а останалите разноски са дължими в предвидени от закона случаи.
Уредена е възможност за погасяване на задълженията на добросъвестния длъжник след изтичане на 3-годишен срок от одобряване на плана за погасяване или описа на имуществото му, ако той е заплатил разноските и е удовлетворил поне частично вземанията на кредиторите. Ако добросъвестният длъжник няма секвестируемо имущество, погасяването на задълженията може да настъпи след изтичане на 10-годишен срок. Основанията за погасяване на задълженията се установяват от съда.