Как да определим заплатата си при интервю за работа
Няколко добри съвета, които ще ви помогнат по-лесно да оцените труда си и да избегнете неловките ситуации
Всеизвестен факт е, че по време на интервю за работа се договаря месечното възнаграждение. Същевременно обаче мениджърите в много компании очакват кандидатстващия да оцени своя труд и да даде предложение за заплащане. Именно тук много кандидати изпитват затруднение, според анализ на CNBC, тъй като не познават политиките на организация и нейните ресурси.
Добрата подготовка обаче може да избегне неловката ситуация както по време на интервю за работа, така и по време на разговор за смяна на позицията в компанията.
Анализът показа няколко добри практики, чрез които по-лесно да се разбере колко трябва да бъдете платени.
Местните обяви за работа
Пазарната стойност на всеки кандидатстващ зависи от няколко лични фактора – длъжност, години опит, ниво на образование, специални умения и сертификати. Както и от това как те се вписват в контекста на пазара на труда по географско местоположение, размер на компанията и индустрия.
Консултантът по човешки ресурси и кариерен треньор Мишел Ю съветва при търсене на работа да се прегледат първо всички местни обяви (т.е. по географско местоположение).
Преглеждайки обявите в дадена индустрия, в съответния регион, ще сте наясно как варира заплащането, тъй като голяма част от фирмите го представят като информация. След това може да се разгледат компаниите от един ранг за още по-добра представа“, добавя той.
По този начин при явяване на интервю за работа вече ще сте наясно колко може да поискате за своя труд, посочва Ю.
Интернет говори
В социалните мрежи вече става все по-популярно хората да споделят впечатленията си от компанията в която работят, предоставяйки данни за заплащане, офис политики, социални придобивки и стойност на бонусите.
Създаването на страници/форуми за различни индустрии или дори компании улеснява намирането на информация за условията на труд в организацията.
Това, разбира се, не се харесва на голяма част от работодателите, но пък се приветства от тези, които се грижат за своите служители и това всъщност им служи като добра реклама и преднина пред останалите при привличането на по-висококвалифицирани кадри.
В интернет вече има всичко – просто трябва да намерите групата, от която имате нужда и да попитате за съвет“, споделя Мишел Ю.
HR-ът в ход
При смяна на позиция в компанията един от най-лесните и бързи подходи, чрез който да се разбере колко е заплащането в друг отдел, е чрез мениджъра по наемането или от отдел човешки ресурси.
„Не се притеснявайте да говорите директно с тях. Не искайте обаче конкретна сума, а по-скоро диапазон, който да послужи за ориентир. При вътрешния подбор на персонал компанията единствено печели както време, така и ресурси, така че е в неин интерес да предостави максимално много информация на кандидатстващия за смяна на позицията“, коментира Ю.
Колегите на помощ
Вътрешнофирмените трансфери всъщност често се инициират от самата компания. Според тях по този начин служителите придобиват нова квалификация, израстват в йерархията и не изпадат в състояние, в което вършат работата си механично. Освен това ключов момент е, че не е необходимо фирмата да въвежда нови хора в политиките си и тепърва да създава експерти.
Попитайте свои близки колеги относно позицията, за която възнамерявате да кандидатствате. Още по-полезно ще бъде, ако те вече работят в желания отдел. Не забравяйте, че не всеки във фирмата би споделил сумата на месечното си възнаграждение, тъй като това е чувствителна информация“, коментира Мишел Ю.
Често разликата в заплащането не е много голяма при смяната на един отдел с друг в компанията, но експертите съветват по време на интервюто „да се има подготвен отговор“.