Спорове, обвинения и обиди: обсъждането на първия вот на недоверие
Веселин Марешки заяви, че ще гласува с \"третата си част\", а Валери Симеонов беше определен за \"недоразумение\"
Разгорещени спорове, подплатени с множество обвинения и тежки обиди. Така може да се обобщи дебатът в Народното събрание по повод внесения на 17 януари от БСП вот на недоверие срещу кабинета "Борисов 3". Самият министър-председател на няколко пъти беше наречен "страхливец", тъй като не се яви в Пленарната зала. Валери Симеонов пък бе определен за "недоразумение" след обида към лидера на БСП Корнелия Нинова, а председателят на "Воля" Веселин Марешки заяви, че ще гласува по вота на недоверие с "третата си част", предизвиквайки смеха на останалите народни представители.
„Като че ли вотът приключи преди да започне. Оглушителното отсъствие на премиера е самопризнание за вина за корупция“, заяви в началото на заседанието лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя обясни, че партията ѝ е внесла предложението за вот на недоверие към кабинета заради българските граждани, всеки от които се е сблъсквал с корупция в някой момент от живота си.
„Господин Симеонов какво стана с думите ви: „В туризма корупцията стига до ниво министър. Сигналите, които имам, ще бъдат предоставени на прокуратурата“, както и че властта се използва като пансион за политически калинки“, обърна се Нинова към вицепремиера Валери Симеонов. „Като искате от нас и от българските граждани за шест месеца да мълчим, то за шест месеца ще спрат ли кражбите“, заяви впоследствие тя към управляващите.
„Това, че корупцията властва в България, едва ли има нужда от доказване – класации на Световната банка, Световния икономически форум, Европейската комисия, Transparency International“, каза и друг представител на БСП – Крум Зарков. По неговите думи правителството е употребило повече енергия да се чуди какво е корупцията вместо да се бори срещу нея.
„Да се твърди, че правителството на ГЕРБ и „Обединение патриоти” не може и не иска да противодейства на корупцията, е дълбоко невярно твърдение“, заяви правосъдният министър Цецка Цачева. Тя напомни, че през октомври миналата година президентът Румен Радев свика по темата за корупцията Консултативния съвет по национална сигурност. „Само като се види какви са предписанията към изпълнителната власт и към народните представители, ще стане ясно, че правителството се бори срещу корупцията“, коментира Цачева.
„Слаб ви е таймингът. Две години чакате да разберете, че корупцията е нещо нетърпимо и трябва да бъде преборено“, каза председателят на партия „Воля“ Веселин Марешки. „Госпожо Нинова, разбирам, че делите на българите на такива, които могат да бъдат купени или такива, които могат да бъдат уплашени. Има и трета част – която не е участвала в грабителски организации. Ще гласувам с третата си част – която не е участвала в грабежа, в който явно вие сте участвали“, добави той.
В отговор на въпроса подал ли е някакви сигнали за корупция до прокуратурата Валери Симеонов обясни, че е пуснал между 4 и 6 сигнала, но не помни точно колко. Коментира, че според него акциите срещу шума в морските ни курорти са довели до положителен ефект. Поясни, че сред сигналите, които е подал, има и такива за незаконни обекти и строежи по Черноморието, за корупция в ТЕЦ „Марица Изток 2”, както и срещу Елена Йончева. Той защити и качеството на построената ограда по границата с Турция.
Впоследствие обаче Симеонов беше определен за „недоразумение“ от страна на депутата от ДПС Йордан Цонев. След като вицепремиерът отправи обида по адрес на Корнелия Нинова, Цонев каза за него: „Освен тази цинична обида към ръководител на парламентарна група и на цяла партия, при това най-голямата от опозицията, с менторския тон, с който ни говори, ще използвам неговия тон - това недоразумение, се обръща към една партия със заслуги за мира и демокрацията в България. Заслуги за нашето европейско и Натовско членство, защото наистина сте недоразумение“.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан
Цветанов обясни отсъствието на премиера Бойко Борисов по време на днешния дебат
с това, че вотът на недоверие е срещу Министерски съвет, а не лично срещу
Борисов. „Когато се говори за корупция и когато много от народните
представители говорят, че България е най-корумпираната държава в Европа, аз
искам да се съобразя с вашите твърдения - данни от Евробарометър показват, че
България действително е втората най-корумпираната в ЕС след Гърция. Корупцията
през 2009 г. обаче корупцията е била 96%, а сега е 83%“, коментира Цветанов
самия внесен вот на недоверие.
Депутатите ще гласуват внесения от БСП вот на недоверие към
кабинета „Борисов 3“ на 25 януари. Това каза председателят на Народното
събрание Цвета Караянчева след проведения оспорван дебат по
внесения вот на недоверие.