Усещане за дом: Какви са новите тенденции при офисните проекти
Архитектите и предприемачите започват да се замислят за иновативни решения, които допреди няколко години са били немислими
Офисът отдавна не е само пространство за работа. Постепенно през годините концепцията се измени и той вече е мястото за споделяне на идеи и социални преживявания. Следвайки тази тенденция, архитектите стигат и по-далеч при проектирането на нови офис пространства, като се опитват да пресъздадат усещането за дом.
Пример за успешно изпълнен подобен проект е бизнес сграда във Франкфурт, дело на българската компания Extravagance design, която съчетава в себе си офис пространства, СПА зона, фитнес и дори има монтирана спалня. За нестандартния проект разказа дизайнерът и основател на студиото Николета Кръстева, която взе участие в Building Inovation Forum, организиран от „Градът Медия Груп“.
Проблемите, с които се сблъскват офисите
Най-честите проблеми, с които бизнесите, използващи офиси, се сблъскват, са недостатъчната светлина; неподходящите столове и бюра; шумът; лошата вентилация; липсата на места за почивка; и липсата на гъвкавост в работните места. Това сподели арх. Виктор Банарев, изпълнителен директор на Move Architects.
В опит да намерят най-добрите решения на проблемите, неговият екип проектира изключително иновативни офис пространства.
Чрез акустиката можем да постигнем изключително интересни решения. Смарт решенията в офисите вече са от изключително голямо значение“, споделя той.
Високите нива на шум...
...са другият голям проблем на офис пространствата както в България, така и по света. Според проучване на университета Харвард, високите нива на шум са един от най-големите проблеми на съвременните офиси.
От „Децибел“ АД обособяват проблемите, свързани с шума, в четири основни категории – ефектът на аквариума; дефект на клюкарника; проклятието на отворените пространства и преплитането на разговорите.
75% от обажданията към нас са свързани с оплаквания от шума“, казва основателят и партньор в компанията Диана Цоневска-Недкова.
От нейната презентация става ясно, че решението на проблема с шума е строго индивидуално за различните помещения. Повечето от строителните предприемачи не мислят за този проблем при самото проектиране на офис сградите, а се търси решение в последствие. Което много често е по-трудно, но не и невъзможно.
От Schneider Electric също взеха участие в събитието и напомниха, че животът на един офис не приключва с напускането на служителите. Затова е важно да се мисли в посока умни устройства и системи.
И така, ако допреди четири – пет години офисите бяха консервативно място, на което хората прекарват по осем часа от ежедневието си само в седене пред компютъра, към днешна дата това съвсем не е така. Заради пандемията и т.нар. хоум офис много от служителите загубиха мотивацията да ходят до работните си места. Вследствие на това тенденцията при проектирането на работните пространства напълно се промени. И новите офис сгради се конкурират все повече една с друга за това доколко ще успеят да пренесат уюта на дома в опит да се „харесат“ на служителите си.