Какво се случи с петрола през 2022 г.?
С наближаването на края на годината фючърсите на американския суров петрол и сорта Брент се отказаха от всички печалби
През по-голямата част на 2022 г. фючърсите на суровия петрол бяха във възход, тъй като усиленото търсене на транспортни горива се възвърна. В същото време инвазията на Русия в Украйна и съкращенията на производството, предприети отнай-големите производители в света (ОПЕК+), намалиха предлагането, пише Reuters свой анализ.
Фючърсите на суровия сорт Брент се повишиха до над 139 долара за барел през март, когато Русия нахлу в Украйна, а по-късно след това отново тръгнаха нагоре, тъй като купувачите се сблъскаха с пречките от двугодишното затваряне на рафинериите по време на пандемията.
С наближаването на края на годината фючърсите на американския суров петрол и на сорта Брент на практика изтриха натрупаните печалби за годината.
Намалено търсене на горива
Китай е най-големият вносител на суров петрол в света и втори по потребление на петрол, след Съединените щати. Но през 2022 г. строгата правителствена намеса за ограничаване на случаите на коронавирус рязко намали промишленото и икономическото производство, пътуванията също отбелязаха значителен спад. Мерките на Китай понижиха търсенето на нефт с 30 до 40%, според оценки на анализатори.
Зимата в Европа пък започна по-меко от очакваното, ограничавайки търсенето на различни горива, включително дестилати като мазут, използвани за производство на електроенергия и отопление на домове. Като цяло общата икономическа активност намаля по целия свят, най-вече в Китай, но също и в Съединените щати.
По-високите лихви и скъпият долар
За да се борят с нарастващата инфлация по света, централните банки предприеха поредица от повишения на лихвените проценти, предназначени да охладят икономиката и пазара на труда. Лихвите тръгнаха нагоре, като същевременно с това увеличиха стойността на щатския долар, което оказа натиск върху цените на петрола, тъй като укрепващият долар прави стоката, търгувана в американска валута, по-скъпа за другите.
Прекалени страхове за предлагането
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците им, включително Русия, разгневиха Съединените щати и други западни нации през октомври, когато се съгласиха да намалят целевия си добив с 2 милиона барела на ден, или с около 2% от световното търсене, от ноември до края на 2023 г.
ОПЕК+ заяви, че е намалила добива поради по-слаби икономически перспективи, но този ход не укрепи цените. Около половината от съкращенията на ОПЕК+ бяха само на хартия, тъй като производствената група редовно не успяваше да постигне своите цели.
Междувременно производството в САЩ се повиши. Вътрешното производство нараства бавно, но наскоро достигна 12.2 милиона барела на ден - най-високото ниво от първата вълна на пандемията от коронавирус през март 2020 г.
Петролното рали на пазара също беше изградено отчасти върху опасенията, че поредицата от санкции, наложени на Русия от европейските нации и Съединените щати, ще задушат предлагането на руски петрол. Въпреки че производството в Русия е намаляло, то не е спаднало толкова бързо, колкото се очакваше.
По-рано тази седмица демокрациите от Г-7 и Австралия наложиха ценови лимит от 60 долара за барел на морския руски суров петрол, за да попречат на способността на Русия да финансира войната в Украйна. Руският петрол обаче вече се търгува с отстъпка на пазарите в Индия и Китай, което прави по-малко вероятно този ход да наруши пазарите.
Спекулантите бягат
Хедж фондовете и други мениджъри на пари изградиха големи позиции в договори за суров петрол след нахлуването на Русия в Украйна, но бързо напуснаха пазара, премахвайки част от подкрепата за ралито на петрола. Данните от САЩ показват, че нетната дълга позиция на хедж фондовете в договори за суров петрол Брент е близо до най-ниското си ниво през последните 10 години, а съотношението на дълги към къси позиции е най-ниско от ноември 2020 г.