Съветът на ЕС остави България и Румъния извън Шенген
За сметка на това Хърватия е новият член на зоната на свободно движение
Съветът на Европейския съюз официално не допусна България и Румъния в Шенгенското пространство. По време на днешното заседание „против“ гласуваха само Нидерландия и Австрия от всички 27 държави членки. Решението беше очаквано, тъй като и Хага, и Виена публично изразиха резервите си в последните няколко седмици.
В програмата за заседанието гласуването за България и Румъния бе разделено от това за Хърватия. Така адриатическата страна бе приета в зоната за свободно движение и от 1 януари става пълноправен член. От същата дата страната влиза и в еврозоната.
Припомняме, че през октомври Европейският парламент призова Съветът на ЕС да гласува до края на годината решение за присъединяването на трите страни към Шенгенското пространство. Една от най-големите практически ползи на пространството е отпадането на проверките на пътниците и товарите по всички вътрешни граници.
Нидерландия и Австрия, които шумно изразиха критиките си към България, заговориха за „догодина“ още в началото на тази седмица. Служебният кабинет на президента Румен Радев първо заплаши Нидерландия и Австрия с „ответни мерки“ в понеделник, но няколко дни по-късно смекчи тона и се съгласи, че трябва да се търси решение на дипломатическата сцена и има да се свърши още работа.
Преди и по време на заседанието за България се застъпиха Германия, Люксембург и Унгария.
Не мога да разбера позицията на Австрия в това отношение“, заяви вътрешният министър на Германия Нанси Фейзер пред репортери преди разговорите с нейните колеги от ЕС.
Това не е първият официален отказ за България в Шенген. Страната не бе допусната на официално гласуване и през 2011 г.
Тогава преди гласуването премиерът Бойко Борисов направи и една от най-култовите си реплики:
Остава една сграда да измажем и сме в Шенген“.
Уви, оказва се, десетилетие по-късно България все още не е успяла да „замаже“ тази сграда.