Кения е напът да се превърне в „африканската перла“
Бързото развитие на континента е възможност за мултинационалните корпорации да засилят присъствието си на юг от Сахара
От всички страни в Субсахарска Африка, за които може да се говори с оптимизъм, най-обещаваща е ситуацията в Кения. Там икономическите и политическите сили се обединяват, за да поставят седмата по големина държава на континента в сравнително благоприятна позиция, пише Bloomberg.
Африка е най-бързо развиващият се континент и се очаква до 2050 г. на нея да се падне една четвърт от световното население. Това означава, че все повече мултинационални корпорации смятат, че е необходимо да имат пряко присъствие някъде в Африка на юг от Сахара. Много такива компании вече осъзнават, че се нуждаят от присъствие в Азия, като Сингапур се оказва все по-популярен като център, особено след като Хонконг беше погълнат от комунистически Китай.
Клъстер от компании
Къде в Африка може да се развие подобен клъстер от компании? За съжаление, някои от водещите африкански държави напоследък изпитват сериозни затруднения. Икономическият растеж в Нигерия - най-многолюдната африканска държава - се забави, а страната едва започна да прави така необходимите реформи. Етиопия, втората по население държава, току-що преживя гражданска война. Политическите проблеми и недостигът на електроенергия продължават да тормозят Южна Африка. Засега тези места не са в състояние да се превърнат в доминиращ икономически център на юг от Сахара, дори само защото емигрантите няма да са склонни да се преместят там.
За разлика от тях, Кения може да бъде описана като място, където хората владеят задоволително ниво на английски език, а климатът е привлекателен през цялата година. Миналата година икономиката на страната отбеляза растеж от около 5.5%, въпреки негативните сътресения в цените на вносните храни и енергия. От 2004 г. насам тя се разширява с между 4 до 5% годишно.
Географските предимства
Кения има обширна брегова линия на Индийския океан, а изследванията сочат, че страните без излаз на море имат по-лоши икономически показатели. Държавите с крайбрежие също така по-лесно поддържат връзка с останалия свят, а Кения има сравнително лесен достъп до Китай и Индия - големи пазари и източници на капитал. В настоящия геополитически климат Източна Африка привлича по-голям интерес от повече източници, отколкото по-голямата част от Западна Африка.
Мащабът на населението на Кения, което е около 57 милиона души, не може да се конкурира с 222-милионната Нигерия. В региона на Източна Африка живеят близо 500 милиона души, което е доста повече, отколкото в Западна Африка.
Танзания, разположена на юг от Кения, е с по-голямо население от Кения. Тя обаче е много по-бедна и с по-лоша инфраструктура - това включва и цифровата инфраструктура, тъй като достъпът до интернет в Кения се нарежда сред най-надеждните в Африка.
„Зелената“ енергия
Доколкото светът се фокусира повече върху зелената енергия, Кения също може да разкаже положителна история. Над 80% от енергията в страната идва от възобновяеми източници, а климатът е идеален за все по-голямо производство на слънчева енергия. Чуждестранните компании, които искат да подобрят репутацията си в областта на екологията, също считат Кения за привлекателна дестинация. Тук трябва да се каже обаче, че скъпата енергия, което отчасти се дължи на данъците и слабите регулации, пречат на растежа.
Плюсове и минуси
Съществуват и други аргументи срещу Кения. Тя изпитва трудности при привличането на преки чуждестранни инвестиции, дори в сравнение с други африкански държави. Корупцията, регулаторните пречки за навлизане на пазара и политическата нестабилност продължават да будят безпокойство и не могат да бъдат отхвърлени с лека ръка.
Независимо от това, в последно време управлението на Кения напоследък е стабилно, а изборите през 2022 г. преминаха сравнително добре. Правителството се оказва по-умело в предотвратяването на големи терористични нападения, които често идват от групировки в Сомалия. Тъй като Кения става все по-богата, има голяма вероятност тези проблеми да намалеят още повече.
Възможно е също така Африка на юг от Сахара изобщо да не развие един доминиращ корпоративен център. Обединените арабски емирства ще продължат да се превръщат във финансов център на Африка, в Лагос ще има най-много стартъпи, Южна Африка ще остане доминиращият бизнес център в южната част на страната - а Лондон, Пекин и Индия ще играят все по-важна роля в икономическото бъдеще на Африка.
Все пак, разстоянията до Африка са големи, а населението ѝ расте - два прости факта, които говорят в полза на растежа на Кения независимо от всичко. Идеята за поставяне на производствен завод или център за услуги в близост до Найроби или Момбаса има смисъл, дори ако обслужва само Източна Африка. Танзания и Уганда, които граничат с Кения също имат англоезично образование, а Танзания може да се превърне в една от най-многолюдните държави в света.
Цяла Африка се развива, но това важи с особена сила за източната ѝ част и един от най-сигурните залози за растеж там е именно Кения.