НЕК иска да сложи общо 280 MWh батерии на няколко ВЕЦ-а
11 компании са участвали в поръчката за система за съхранение при ВЕЦ „Въча 1“
Национална електрическа компания (НЕК) смело се насочва към батериите и вече обмисля инсталиране на системи за съхранение на енергия в няколко водноелектрически централи (ВЕЦ). За целта компанията провежда пазарна консултация, публикувана преди дни в Агенцията за обществени поръчки (АОП) като краен срок не е зададен.
Амбициите на дружеството са да оборудва четири ВЕЦ-а със системи за съхранение на електроенергия с общ капацитет за съхранение близо 280 MWh.
На ВЕЦ „Алеко“ и ВЕЦ „Студен кладенец“ се планува батерия (за всеки) с капацитет 101.52 MWh и номинална мощност 30 MW. От съоръженията се изисква да имат минимално време за отдаване/зареждане от 3 часа, изчислено като минималния брой часове, през които съоръжението може да отдава/зарежда при непрекъсната работа, като поддържа номиналната си мощност от MW.
За ВЕЦ „Девин“ се предвижда батерията да е с капацитет 56 MWh и номинална мощност 25 MW. Тя ще трябва да има минимално време за отдаване/зареждане от 2 часа.
При ВЕЦ „Тополница“ идеята е системата да е с общ капацитет 20 MWh и номинална мощност 10 MW като от съоръжението ще се изисква да има минимално време за отдаване/зареждане от 2 часа.
Към момента държавното дружество не разполага с подобни съоръжения, но има стремеж да изгради система, която да бъде присъединена към електропреносната мрежа.
През септември НЕК вече започна пилотен проект за поставяне на батерия при ВЕЦ „Въча 1“ като пусна обществена поръчка за изграждане на инфраструктурата и доставката на системата на стойност 6.8 млн. лв. Тя вече е приключила като предизвика голям интерес - 11 участника са подали заявление и в момента тече оценка на кандидатурите. Това са „Централна енергоремонтна база“ (ЦЕРБ), „Коем Груп“, „Соларити БГ“, „Електрисити“, „АТП-Атомтоплопроект“, „Телелинк Инфра Сървисис“, „Бриабилд-Солар“, „Ер Енд Джи Проджектс“, обединение „Джи Би ЕС - Ай Пи Ес“ („ГБС Енерджи Сълюшънс“, „Солар Джи“, „Интернешънъл Пауър Съплай“), „Мега Ел“, „Ен Ер Джи Софт“.
Идеята за батериите е да работят изцяло на пазарен принцип – зареждане на батериите в часовете с ниски цени на електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) и съответно разреждане в часовете с високи. НЕК очаква печалба от разликата в цените.