КЕВР не хареса ВиК закона на регионалното министерство
Проектът предвижда създаването на нова комисия, която да определя цената на водата
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не одобрява предложения проект на Закон за водоснабдяване и канализация, изготвен от Министерство на регионалното развитие. Комисията счита, че е необходима цялостна ревизия на текстовете, тъй като предложените промени не постигат дългосрочно разрешаване на проблемите в сектора.
Припомняме, че това е вторият вариант на проектозакона, който бе качен за обществено обсъждане в средата на април от ресорното ведомство и предвижда отделна комисия да определя цените на водата.
Според КЕВР е наложителен сериозен обществен дебат за ролята и отговорностите на основните участници във ВиК сектора – независимият регулатор на качеството и цените на ВиК услугите, собствениците на публичните ВиК системи и възложители по договор, ВиК операторите и техните собственици (принципали).
До момента такъв дебат не е проведен. МРРБ е институцията, която съгласно действащата нормативна уредба има ангажимента да осъществява на национално ниво държавната политика в отрасъла „Водоснабдяване и канализация“.
Регулаторът е на мнение, че ако предложените промени бъдат приети, то „отрасълът ще бъде поставен пред значими рискове, свързани с осъществяването на контрола по изпълнението на одобрените бизнес планове 2022 – 2026 г. и измененията на одобрените цени на ВиК услуги за периода 2024 – 2026 г.“
Във връзка с това Комисията счита за необходимо от законопроекта да отпаднат разпоредбите, касаещи регулирането на качеството и цените на ВиК услугите, като се запазят правомощията на независимия регулатор КЕВР във ВиК сектора. Становището на Комисията е такива разпоредби да бъдат обсъдени и планирани за прилагане след изтичане на действащия регулаторен период 2022 – 2026 г.
Становището на КЕВР е изпратено до министъра на регионалното развитие, министъра на финансите, както и до членовете на парламентарната Комисия по регионална политика, Комисията по околна среда и водите, Комисията по енергетика, както и до парламентарните групи в Народното събрание.