КЕВР одобри 32% поскъпване на газа
Утвърждаването на цената идва с почти две седмици закъснение
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) одобри поисканото от „Булгаргаз“ поскъпване на газа. Считано от 1 юли, т.е. със задна дата, доставчикът ще продава синьо гориво на крайните снабдители на цена от 186.17 лв./MWh, което е увеличение с 32% спрямо предходния месец.
Цената за месец юни бе 141.36 лв./MWh.
Обявяването на цената за юли идва почти в средата на месеца, след като КЕВР и „Булгаргаз“ отново не спазиха сроковете за подаване на заявление и утвърждаване. С нарушаването на практиката цената да е финално ясна на всяко първо число от съответния месец на практика се спъва възможността на бизнеса да планира разходите си за природен газ, който е ключово и все по-скъпо струващо перо в бюджета.
По-рано днес председателят на КЕВР Станислав Тодоров оправда забавянето с многото доставчици, които „Булгаргаз“ има през този месец.
Цената на газа е формирана от множество източници – никога досега „Булгаргаз“ не е имал толкова много доставчици на газ. В този смисъл отнема известно време да преценим всички факти и да проверим обстоятелствата. Цените ще продължават нагоре дотогава, докогато има война в Украйна и дотогава, докогато Русия използва доставките на енергия като оръжие за натиск.“
Различното в ценовия микс за юли е включването на цялото количество по договора за доставка на природен газ с компанията от Азербайджан, както и това по договора за доставка на американски втечнен природен газ /LNG/. Общественият доставчик е изискал оферти и е сключил договори за доставки и с търговци на природен газ от региона.
Въпреки диверсификацията на източниците цената върви нагоре.
Основната причина за повишението на цената за м. юли е повишената цена на газа в световен мащаб в резултат на голямото търсене и по-малкото предлагане, породени от военната агресия на Русия в Украйна. В условията на силно намалени или спрени доставки на природен газ от Русия и повишаващата се несигурност на енергийните доставки, редица европейски държави също са принудени да сключват краткосрочни договори, което при дебалансиран газов пазар е фактор за по-високите цени на международните индекси“, се казва в позицията на КЕВР.