Китай не може да намери астроном за най-големия телескоп
Страната не може да намери достатъчно квалифициран специалист, който да работи с новото оборудване
Китай предлага повече от 1.2 млн. долара да наеме астроном от чужбина, който да работи с наскоро построения най-голям радиотелескоп в света, но не може да намери кандидати, пише местното издание South China Morning Post. Стойността на радиотелескопа е 1.2 млрд. китайски юана (178 млн. долара).
Радиотелескопът Fast (Five hundred-metre Aperture Spherical Telescope), който е най-големият такъв апарат, който се състои от една сателитна чиния, има нужда от главен учен от чужбина, който да наблюдава всекидневните операции на съоръжението. През последните месеци обаче страната се сблъсква с неочаквани трудности в намирането на квалифициран, желаещ да работи там кандидат, тъй като пред работата има много предизвикателства. Това разказват източници, участващи в процеса по наемане.
Който стане директор на научната операция на Fast, би получил финансов пакет, състоящ се от 8 млн. юана (1.2 млн. долара) финансиране за научни изследвания. Освен това потенциалният одобрен кандидат ще получи заплата, сравнима с тези в западните държави, както и множество бонуси, като например безплатно жилище. Такива финансови стимули станаха често срещани в Китай, тъй като се появиха много позиции за старши учени и Пекин засилва усилията си да привлече висококвалифицирани кандидати за своя бързо развиващ се научноизследователски сектор.
Китайската академия на науките, която притежава телескопа Fast, търси главен оператор за съоръжението в чужбина, тъй като в страната няма астроном, който да има опит в управлението на оборудване с такъв мащаб и сложност. „Понастоящем длъжността е достъпна единствено за учени, работещи извън Китай. Кандидатите могат да са от всяка националност, всяка раса”, обяснява представител на отдел „Човешки ресурси” към Китайската академия на науките.
Fast се намира в планините на провинция Гуейджоу, югозападен Китай. Провинцията има едни от най-големите карстови пещери и варовикови хълмове в страната. Те формират вдлъбнатини, които прилягат добре на формата на сателита и ги правят идеален терен за гигантски телескоп. Съоръжението може да прихване сигнали от космоса, които до сега са оставали незасичани, и може да даде нови улики по широк кръг от въпроси, вариращи от мистериозни изригвания до съществуването на интелигентен извънземен живот.