Китай препродава руски газ на Европа?
След войната в Украйна, разходите на Китай за внос на енергия от Русия скочиха до 35 млрд. долара
Китай и Русия проведоха среща, за да обсъдят въпроси от взаимен интерес. На фона на отминалата среща, анализатори коментират, че руският газ продължава да намира своя път към Европа, но този път през Китай, пише DW в свой специален материал по темата.
Глобалният пазар на втечнен природен газ (LNG) е все по-добре интегриран и регионалните промени в търсенето могат да помогнат за балансиране на иначе тесните пазари. Това пренасочване на потоците обслужва интересите на всички участващи страни“, коментира пред медията Николас Кумлебен, директор на енергийните изследвания в консултантска фирма Greenmantle.
Преди зимата, складовете за газ в Европа вече са запълнени почти на 80%, отчасти благодарение на износа на LNG от Китай, съобщава The Nikkei. Русия драстично намали доставките на газ за Европа след нахлуването си в Украйна.
Китай ускорява износа на газ
Китайските LNG компании са увеличили доставките за задграничните пазари в отговор на нарастващото търсене. Досега китайски компании са продали 4 милиона тона LNG на международните пазари. Това представлява около 7% от потреблението на газ в Европа за първата половина на годината. Доказателство за това дойде от китайската JOVO Group, брокер за втечнен природен газ, който каза, че е продал LNG товар на стойност 100 милиона долара на европейски купувач. Най-голямата петролна рафинерия в Китай - Sinopec Group - също заяви, че е насочвала излишните количества LNG към международния пазар. Местни медии съобщиха, че Sinopec е 3.15 милиона тона втечнен газ.
Ако Европа купува втечнен природен газ от Китай, тогава да, потенциално част от него може да е руски, или е смесен“, каза пред DW Анна Микулска от Центъра за енергийни изследвания към Института за обществена политика „Бейкър“.
„Не вярвам, че има някакви правила за произхода на съдържанието – в крайна сметка това все още е въпрос на изместване на обеми.“
Това изглежда като заобикаляне на санкции срещу Русия, въпреки че ЕС не е санкционирал руския газ. Русия систематично намалява доставките, а пазарите на втечнен газ са взаимосвързани.
ЕС не може да направи нищо освен да не купува от Китай, но така ще се изложи на сериозен недостиг на газ през зимата“, добави Микулска. „По този начин Китай, а не Русия, улавя потенциалните допълнителни печалби от препродажбата на този газ.“
Китай купува все повече руски газ
Продажбите на руски газ за Китай са нараснали с почти 65% през първите шест месеца на годината в сравнение с 2021 г. След руското нахлуване в Украйна, разходите на Китай за внос на енергия от Русия скочиха до 35 милиарда долара от 20 милиарда долара година по-рано, съобщи Bloomberg.
Руският „Газпром“ и Китайската национална петролна корпорация (CNPC) подписаха 30-годишно споразумение за 400 милиарда долара през 2014 г. за изграждане на „Силата на Сибир“ – тръбопровод, от които 3 хил. километра минават през Русия и 5 хил. километра - през Китай. Тръбопроводът беше пуснат в края на 2019 г. и се очаква да доставя на Китай до 38 милиарда кубически метра газ годишно, след като достигне пълния си капацитет през 2025 г.
Енергийните планове на Москва предвиждат увеличаване на износа за Китай. Русия знае, че трябва да се диверсифицира към нови пазари, докато ЕС намалява зависимостта от нейните доставки.
„Това, което Русия продава на Китай също е на договорена цена и, доколкото разбирам, сделката, която Китай и Русия сключиха за „Силата на Сибир“ беше доста по-изгодна за Китай по отношение на цената“, разсъждава Микулска.
Китайците биха нарушили експортния монопол на „Газпром“, когато препродават руски газ“, каза Албрехт Ротахер, дипломат от ЕС. „Кремъл трябва да е наистина отчаян или политически много отслабен, за да позволи това“, каза той пред DW.
Недостатъчно
Експертите предупреждават, че Европа не може да очаква китайските доставчици да покрият енергийния й недостиг, като се има предвид, че общото количество газ, което Китай може да изнася за Европа, е ограничено в сравнение с други източници като Русия. Също така, когато икономическата активност в Китай се съживи, ситуацията ще се обърне, оставяйки Европа зависима от Пекин за газ на по-високи цени.
Възможно е да има някои излишни доставки от Ямал, насочени на запад към Европа, но те ще бъдат незначителни в сравнение с това, което ЕС трябва да внесе от Норвегия, Алжир, Катар, ОАР, Туркменистан, Азербайджан, Оман, Израел, може би Иран и последно, но не най-малко САЩ, за да компенсира недостига на Русия, който остава непредвидим в момента“, казва Ротахер.
Китайско-руско сътрудничество
Микулска от своя страна смята, че ситуацията разкрива проблема, върху който ЕС, както и САЩ и НАТО ще трябва наистина да помислят, а именно, „че докато гравитират към сътрудничество, Русия и Китай могат да работят заедно, за да манипулират или влияят на световните енергийни пазари до ниво, което е много по-опасно, отколкото ако действаха независимо един от друг“, предупреди Микулска.
„Това няма да бъде решено, докато Европа не разбере проблемите с алтернативните доставки, а това няма да е лесно и няма да се случи тази зима, каза тя.
Микулска добавя, че също няма да е толкова лесно за Русия да повтаря година след година високите си печалби от вече ниски продажби на газ, тъй като европейските страни се отдалечават от руския газ и цените се понижават.
Освен това съществува възможността Русия да стане все по-зависима от Китай по отношение на търсенето на енергия. И докато тези страни си сътрудничат сега, това е сложна връзка.“