Китай забрани износа на ключови технологии при редкоземните метали
Китай е усвоил процеса на екстракция с разтворители по начин, по който западните компании не успяват
Китай, най-големият преработвател на редкоземни метали в света, забрани износа на технологии за извличане и разделяне на стратегическите метали. Това е допълнителна стъпка към защита на господството си при няколко стратегически метала, пише Reuters.
Министерството на търговията направи проучване на общественото мнение миналия декември относно потенциалното добавяне на технологията към списъка „Каталог на технологиите, забранени и ограничени за износ“.
В четвъртък Министерството забрани износа на производствена технология за редкоземни метали и сплави, както и технология за приготвяне на някои редкоземни магнити.
Официално обявените цели включват защита на националната сигурност и обществения интерес.
Китай значително затегна правилата, ръководещи износа на няколко метала тази година, в ескалираща битка със Запада за контрола върху критичните минерали.
През август Пекин въведе разрешителни за износ на материали за производство на чипове – галий и германий, последвани от подобни изисквания за няколко вида графит от 1 декември.
Ходът идва, докато Европа и Съединените щати се опитват да се откажат от редкоземните метали от Китай, който представлява 90% от световното рафинирано производство.
Редкоземните елементи са група от 17 метала, използвани за направата на магнити, използвани в електрически превозни средства, вятърни турбини и електроника.
Китай е усвоил процеса на екстракция с разтворители, за да рафинира стратегическите минерали, които западните редкоземни компании не успяват да внедрят поради технически сложности и опасения за потенциално замърсяване.
Не е ясно до каква степен технологията всъщност се изнася. Китай обезсърчава износа ѝ от 2007 г., каза анализатор на редкоземни метали, който отказа да бъде назован поради чувствителността на темата.
Други страни, като САЩ, Япония и Франция, разполагат с технологията за разделяне, но Китай има най-висока ефективност и предимство в цените“, каза той.