Китайската икономика губи инерция
Брутният вътрешен продукт е нараснал с едва 4% – най-слабият темп от началото на пандемията
Китайската икономика се възстанови през 2021 г. от спада година по-рано благодарение на стабилния износ. Но темпът се е забавил през четвъртото тримесечие поради слабото потребление и спада на цените на имотите, което сочи необходимостта от повече политическа подкрепа, пише Reuters.
Растежът през тримесечието октомври-декември достигна най-ниското си ниво от година и половина, показаха правителствените данни. Резултатът идва малко, след като централната банка предприе мерки да подкрепи икономиката с намаление до основна лихва по заеми – за първи път от началото на 2020 г.
Втората по големина икономика в света се бори с бързото охлаждащия се сектор на недвижимите имоти, както и със спорадични дребномащабни огнища на COVID-19, които могат да нанесат удар върху нейните фабрики и вериги за доставки.
Няколко китайски града бяха в състояние на повишена готовност преди сезона на пътуванията покрай лунната Нова година, тъй като вариантът Омикрон достигна повече области, включително столицата Пекин.
Икономиката нарасна с 8.1% през 2021 г., по-бързо от прогнозираните 8% и доста над правителствената цел от „над 6%“ и ревизирания растеж за 2020 г. от 2.2%.
Брутният вътрешен продукт нарасна с 4% през последното тримесечие, показват данните на Националното статистическо бюро (НБС). Това е по-бързо от очакваното, но все още най-слабото постигано темпо от второто тримесечие на 2020 г. Растежът беше 4.9% през третото тримесечие.
На тримесечна база БВП нарасна с 1.6% през октомври-декември, в сравнение с очакванията за ръст от 1.1% и ревизиран ръст от 0.7% предходното тримесечие.
Китайската икономика започна силно 2021 г., но анализаторите очакват растежът да се забави през следващите месеци.
Китайската централна банка неочаквано намали цената на средносрочните заеми за първи път от април 2020 г., което кара някои анализатори да очакват допълнително облекчаване на паричната политика тази година, за да се предпази от нарастващия риск от фалит на строителните компании.
Китайската народна банка заяви, че понижава с 10 базисни пункта до 2.85% лихвения процент по едногодишните заеми на някои финансови институции с 10. Той също така намали 7-дневната обратна репо ставка.
„Икономическият импулс остава слаб на фона на повтарящи се епидемии от вируси и затруднения в сектора на имотите. Ние очакваме намаляване с още 20 базисни пункта на лихвите през първата половина на тази година“, казаха анализатори от Capital Economics в бележка.
Но Nomura пише, че остава малко място за бъдещи намаления на лихвите тази година. "Очакваме още едно намаление с 10 базисни точки преди средата на 2022 г."
В допълнение на всичко, раждаемостта в континентален Китай спадна до рекордно ниско ниво от 7.52 на 1000 души през 2021 г., показват също данните на националната статистика в понеделник. Така се разширява тенденцията на спад, която накара Пекин миналата година да започне да позволява на двойките да имат до три деца.