Кое му е супер на суперкомпютъра
Discoverer в София Тех Парк дава конкурентно предимство за бизнеса и е полезен за научен напредък и технологични пробиви
Суперкомпютрите са свръхбързи в изчисленията и за разлика от хората стареят също свръхбързо. Къде сме ние в света с нашия Discoverer и какво правим с него, какъв е екипът, който го управлява, и какво бъдеще се задава – тези въпроси осветлява Кирил Кирилов. България единствена в региона разполага с такъв суперкомпютър и това ни дава технологично предимство. Ето как…
Суперкомпютърът е средство за паралелни изчисления с висока производителност. Всяка голяма задача се разделя на малки части, а след като се изчислят, те се събират отново. Високо производителни процесори, огромно количество RAM памет, бърза мрежа, бърз паралелен сторидж – това са четирите задължителни елемента на суперкомпютъра. Българският суперкомпютър Discoverer е с над 300 терабайта RAM, infiniband 200 Gbps мрежа и над два петабайта сторидж. Намира в София Тех Парк, но е част от европейското предприятие EuroHPC JU, чиято цел е Старият континент да догони САЩ и Китай в областта на суперкомпютрите.
Път
Този супермашина е инсталирана у нас, след като екипът кандидатства и печели доверието, че има капацитета да я управлява. България разполага с натрупан опит в работата с два суперкомпютъра от 2006 г. насам – първо Blue Gene, който вече е „пенсиониран“, както и „Авитохол“ в БАН. София Тех Парк е връзка между стартиращите компании, науката и бизнеса. Но ако талантите не се развиват, без хората суперкомпютърът ще е просто 30 тона желязо. Discoverer помага за научни пробиви и може да даде иновативно предимство на някои от бизнесите. Финансирането на тази изчислителна мощ е 35% осигурено от ЕС и 65% са от българската държава.
Достъп
Тази машина помага за научен напредък и технологични пробиви. Всички организации, които отговарят на условията, може да правят своите пресмятания безплатно, като 35% от мощността на компютъра може да се ползва от европейски учени и технологични фирми, а 65% работи за българската научна общност и за бизнеса в България. Достъпът е безплатен, но при едно условие: Данните да се споделят публично и да има научна статия, в която Discoverer е цитиран. Ако бизнесът не желае да споделя това свое конкурентно предимство, той може да се включи в определените 20% на платен достъп за частни компании.
Клиенти
Четири пъти в денонощието, в делник и празник, Discoverer смята за ДП „Ръководство на въздушното движение“ какво ще е времето, прави го с разделителна способност 1,7 км. Това са оперативни данни, които нямат научна стойност, те не се споделят и затова този клиент си плаща. Неизползвана възможност е, че се прави само за Летище София, но не и за летищата в Пловдив и Варна, нито пък за съседните балкански страни.
С Discoverer се правят изчисления за Института по астрофизика в Италия. Работи се по проучването и свойствата на 2D материали. Суперкомпютърът допринася за нанороботите и полупроводниците, полезен е в борбата с рака и разработването на нови лечебни субстанции и терапии. Важно приложение намира за безопасността на парогенераторите и на атомните централи от Поколение 2 и 3, като български учени изследват тяхното стареене. Проектът може да се насочи и към тецовете. Правят се и изчисления, свързани с климатичните промени. Екстремна суша или наводнение може да доведе до тежки последици за хората и за икономиката. Чрез определени модели се смята и замърсяването на въздуха и неговото разпространение над Европа. Има проекти, свързани с батериите на електромобилите, а също с дигиталните двойници на сгради, самолети и на други важни обекти.
Скорост
Българският суперкомпютър Discoverer спечели финансиране от Euro HPC JU за надграждане с графични ускорители и сторидж, които ще подобрят работата на машината и ще подпомогнат компании, които работят в областта на невронните мрежи, изкуствения интелект, Machine Learning, разпознаването на образи. Технологиите се развиват с огромна скорост. В самото начало Discoverer е на 91-во място в Топ 500 в света и само след година е на 113-о място. Суперкомпютрите имат 5 години активен живот, после заради появата на свръхбързи конкуренти стават неефективни от гледна точка на оперативните разходи, макар машината все още да може да работи. Всяко ново поколение суперкомпютри е по-бързо и по-икономично от предишното, осезаемо се намалява и разходът на електроенергия. През това лято Discoverer става на две години.
Надпревара
В тази надпревара с времето и машините нашият Discoverer участва с вложените в него 11 млн. евро, а първият в света е изграден с над 1,5 млрд. долара. Следващият суперкомпютър се прави с бюджет от над 2 млрд. долара за разработването и инсталирането му, а оперативните разходи ще са в порядъка на 500 млн. долара годишно. Китай обаче не дава никакви данни за своите суперкомпютри.
Екипът
Заедно с външните експерти екипът, който обслужва Discoverer, наброява 10+ човека. Сред тях са двама професори в списъка на учените с принос в световната наука – проф. Иван Димов и проф. Симеон Стоянов, които работят и преподават извън България. Голям е проблемът за намирането на подходящите кадри. Търсят се учени, които разбират от процесите и от суперкомпютри, от софтуера, инсталиран на тези машини, но и от мрежи... Изискват се комплексни познания. В частния сектор у нас са нужни много по-малко знания и за много по-малко работа се получава доста по-високо възнаграждение. Но…
Светът се променя
Има доста студенти с интерес към науката, а компаниите твърде рано привличат най-талантливите и те поемат по друг път. Кирил Кирилов прогнозира: „Много скоро изкуственият интелект ще направи много хора ненужни на техните работни места. Единственият шанс за перфектна реализация е работата със суперкомпютри в най-големите фирми по света. Някой ще създава квантовите компютри и квантовото криптиране и квантовите комуникации, а науката е задължително условие, за да бъдат приети в такава среда. До пет години бързите пари свършват, големите възнаграждения ще изискват хора със свръхквалификация“.
Кирил Кирилов е оперативен директор на консорциума “Петаксейл суперкомпютър – България“. Работил е над 20 г. във финансовия свят на високи позиции, свързани с технологичното управление на бизнеса. Участвал е в големи международни проекти, фокусирани върху големи бази данни и инфраструктура. С проекта Discoverer е ангажиран по време на инсталирането на машината и съпътстващите системи, при въвеждането в експлоатация.