Кога инвеститорите да очакват промяна в политиката на ЯЦБ?
Наближава краят на провежданата с години ултра разхлабена парична политика
През миналата седмица Японската централна банка проведе първото си за годината заседание. Институцията очаквано запази лихвите без промяна, но даде най-ясния сигнал до момента, че наближава краят на провежданата с години ултра разхлабена монетарна политика.
По време на пресконференцията след обявеното решение за лихвените равнища, председателят на банката Казуо Уеда коментира, че вероятността за постигане на инфлационната цел от 2% се увеличава.
Като доказателство Уеда изтъкна цените, както и равнището на заплатите в сектора на услугите. Това засили очакванията, че ЯЦБ предстои да започне да прекратява ултра разхлабената парична политика.
Голяма част от пазарните участници очакват отрицателните лихвени проценти, които бяха въведени през 2016 година да бъдат повишени или на срещата на 18-19 март, или на следващата през април (25-26 април).
За какво ще следят централните банкери?
В редовния си доклад, посветен на перспективите пред икономическото развитие, от ЯЦБ заявиха, че банката върви уверено по пътя към постигането на инфлационната цел от 2%. Уеда вече бе коментирал това, но включването на тези думи и в доклада потвърждава мнението на пазарите, че Управителният съвет на банката върви към прекратяване на политиката на нулеви лихви.
Според Уеда, през 2024 и 2025 г. инфлацията в Япония ще се задържи близо до целевото равнище от 2%. Инвеститорите трябва да имат предвид, че обикновено Японската централна банка използва предварително подготвени семинари и изявления, за да даде сигнал на пазарите за предстояща промяна на паричната политика. А не пресконференциите на гуверньора, както правят другите големи централни банки.
Кога ще бъдат повишени лихвите?
В средата на март приключват годишните срещи на големите японски корпорации с профсъюзите, които касаят заплатите. От своя страна те определят и посоката на преговорите на по-малките фирми и дали покачването на заплатите ще бъде по-широкообхватно. Използвайки своите клонове в цялата страна, ЯЦБ провежда проучване сред регионалните компании, за да прецени перспективите относно равнището на заплащането.
Това би дало на ЯЦБ достатъчно доказателства, за да обоснове прекратяването на отрицателните лихвени проценти през март. Историята показва, че ЯЦБ прави големи промени в монетарната политика на заседания, когато публикува тримесечен доклад за перспективите, които са през януари, април, юли и октомври. Но Уеда не изключи възможността за нарушаване на тази традиция, оставяйки вратата отворена за действие още през март.
При всички положения април е по-естественият вариант, тъй като ЯЦБ ще представи за първи път прогнози за инфлацията и икономическия растеж за следващата 2026 г. Прогнозирайки, че инфлацията ще достигне 2% до 2026 г., централните банкери ще могат по-лесно да обосноват прекратяването на отрицателните лихвени проценти. Голяма промяна в политиката през март би могла да изнерви и значителна част от японските компании, които приключват счетоводните си книги в края на този месец.
Какво може да отложи вдигането на лихвите?
Уеда не даде категоричен сигнал, че ЯЦБ наистина ще предприеме повишение през март или април. Тези действия от страна на централните банкери не са случайни. По този начин те си оставят вратата отворена към това и да оставят паричната политика без промяна, в случай, че икономическата несигурност се задълбочи.
Въпреки че шансът за т.нар. “меко приземяване” в САЩ се увеличава, централните банкери в Япония продължават да предупреждават, че са налице рискове по отношение на глобалния растеж. По-сериозно забавяне на икономическия ръст в САЩ и Китай може да навреди на зависимата от износа японска икономика. А това би накарало японската банка да отложи повишението на лихвите.
А последните данни за потреблението на домакинствата и фирмите в страната сигнализират, че икономическите субекти може да започнат да свиват разходите си ако заплатите забавят покачването си.
Източник: БенчМарк Финанс