Кои икономически индикатори са важни за централните банкери?
Данните, които предстои да излязат, могат да дадат насока за бъдещите действия на Фед
Централните банкери от Фед очакват, че Американската централна банка ще намали лихвите през настоящата година, но както времето, така и темпът на намаление ще зависят до голяма степен от предстоящите данни за инфлацията и заетостта.
Следващата среща на Фед ще се проведе на 30 и 31 януари. Макар че очакванията са паричната политика да бъде запазена непроменена данните, които предстои да излязат, могат да дадат насока за бъдещите действия на банката.
От началото на годината минаха вече две седмици, през които излезе информация за някои ключови показатели като равнището на безработица, както и инфлационните нива за декември. Ето какво ще бъде в полезрението на Фед през следващите месеци и с което инвеститорите ще трябва да се съобразяват.
Равнище на инфлация
CPI индексът се ускори през декември до 3.4% на годишна база спрямо 3.1% месец по-рано. В същото време основната инфлация в страната се понижи леко до 3.9% при 4.0% през ноември. Това показва колко неравен пред Фед е пътят към инфлационната цел от 2%.
Ценовият индекс на разходите за лично потребление се понижи до 2.6% през ноември, докато основния индекс, изключващ цените на храните и енергията спадна до 3.2%, което е най-ниското ниво от април 2021 година. По време на последната пресконференцията през декември, председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че централната банка очаква двата показателя да продължат да се подобряват през настоящата година.
Заетост
Новите работни места в неселскостопанският сектор в страната са се увеличили през декември с 216 000 – повече от предварителната прогноза за 173 000. Нивото на безработица остана без промяна на 3.7%, като това се дължеше на напускането на 676 000 души, което компенсира ръста от февруари досега.
Американската икономика е добавила 2.7 млн. работни места през 2023 година. Това обаче е доста по малко от 2022, когато новосъздадените работни позиции достигнаха 4.8 млн.
Като цяло данните за трудовия пазар потвърждават мнението на Американската централна банка, че икономиката може да продължи да расте, докато инфлацията отслабва.
Годишният ръст на заплатите обаче достигна 4.1%, а според голяма част от представителите на Фед това е много. Показателят се запазва над средното равнище отпреди пандемията и над диапазона 3.0-3.5%, който съответства на инфлационната цел от 2%.
Следващите данни за заетостта предстои да излязат на 2 февруари.
Нови работни места
Джеръм Пауъл заяви, че Фед следи отблизо данните от Министерството на труда на САЩ за свободните работни позиции, както и текучеството на работната сила. Целта е да се получи по-точна картина за дисбаланса между търсенето и предлагането на работна сила. И по-специално – за броя на свободните работни позиции за всяко лице, което е без работа, но търси активно. През последните месеци съотношението отчиташе спад, но през ноември се задържа на 1.4 към 1. А това все още е над съотношението 1.2:1, наблюдавано отпреди пандемията.
Други показатели като процентът на напусналите работа се върнаха на нивата отпреди Covid. Следващите данни на Министерството на труда предстои да бъдат публикувани на 30 януари.
Продажби на дребно
Последните данни показаха, че продажбите на дребно са нараснали с 0.3% през ноември. Това бе една от няколкото положителни новини за състоянието на американската икономика. Показателят за продажбите, който изключва бензина, автомобилите, хранителните продукти и строителните материали също надхвърли предварителните прогнози, нараствайки с 0.4%. Това сигнализира за стабилността на потребителското търсене в Щатите. На база на тенденцията от последната година, потребителските разходи се забавят с темп, който Фед се надява да види.
Следващите данни за продажбите на дребно предстои да излязат утре (17 януари).
Източник: БенчМарк Финанс