Кунчев иска да спре планираното от Ангелов разхлабване на мерките
Държавният здравен инспектор се противопоставя на идеята на здравния министър да бъдат отворени дискотеките и баровете
Ще препоръчам забавяне на разхлабването на мерките, защото избързаме ли с това - неминуемо ще има отражение на заболеваемостта. Това каза в интервю за БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, член на разформирования от премиера Бойко Борисов Национален оперативен щаб (НОЩ). Той и уточни, че ще препоръча предстоящата стъпка, обявена от здравния министър проф. Костадин Ангелов, за отваряне на нощните заведения да не бъде предприета.
От няколко дни Ангелов повтаря, че всички мерки досега са се взимали след предложение на Кунчев и с неговото крайно решение, а Щабът играе роля единствено на консултативен орган. Така здравният министър искаше да оправдае разпускането на Щаба и да успокои хората, че и без него пандемията ще бъде контролирана.
„България се движи по ръба на бръснача и то доста успешно“, коментира той и обясни, че високата смъртност е и заради лошия здравен статус на българите - инфаркти, инсулти, затлъстяване и т.н.
Той изтъкна спада на заболеваемостта днес под 500 на 100 000, изчислено на седмична база. „Колективният имунитет е постижим през август“, смята той.
По отношение на НОЩ, за който днес премиерът обяви, че всъщност работи, макар да беше разформирован с постановление на Министерския съвет от миналата седмица, Кунчев заяви, че никой не го е питал дали да го включи в щаба, както и никой не го е уведомявал дали да бъде закрит.
Координиращ орган на борбата с COVID-19 трябва да съществува, защото епидемичният процес продължава и трябва да се вземат решения“, каза Кунчев и добави: „Като експерти ние си вършим работата, а политиците са тези, които трябва да решат кой в какъв формат и с какво участие трябва да действа.“
По думите му работата на щаба е била „да вижда нещата от всички страни и да преценява как да има баланс“, за да може „с най-малко поражения за икономиката да има и най-малко жертви от Covid-19“.
„Проблемът с количествата ваксини е решим до две седмици, но другият проблем ще е с желаещите да се ваксинират, защото по това никога не сме били напред в класациите“, каза Кунчев.
Според него е наложително да се разработи и да стартира кампания с точни и ясни послания, за да бъдат добре информирани гражданите за ползите от ваксините. Това изказване идва четири месеца след старта на ваксинационния процес и след като България не може да отлепи от последното място в ЕС по дял на ваксинираното население.
Кунчев също така определи насочването на процеса на ваксинацията към общопрактикуващите лекари като най-правилния вариант.