КЗК поряза закона на БСП срещу търговските вериги
Според антимонополната комисия задължението да се продават повече български продукти ограничава конкуренцията и свободното движение на стоки
Комисията за защита на конкуренцията "поряза" законопроекта, предлаган от депутати от левицата, който налага задължения на търговските вериги да продават повече български стоки. Комисията прие становище по проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за храните, което установява, че повечето от ключовите предложения ограничават конкуренцията и свободното движение на стоки.
Според становището на КЗК въвеждането на разпоредби, които да уреждат използването на понятието „българско“ за целите на опаковането, етикетирането и рекламирането на храни само по себе си не ограничава конкуренцията, но не е необходимо, тъй като тези въпроси вече са уредени на ниво ЕС.
От друга страна, задължението за обектите за търговия с храни с годишен оборот над 2 млн. лв. част от количествата на определени групи предлагани продукти да са произведени в България ограничава конкуренцията в няколко аспекта. Въвеждането на такова изискване създава географски бариери за свободното движение на стоки, което е предпоставка за намаляване на вноса на чуждестранните продукти и на такива, които не са взаимозаменяеми с български.
Всичко това е свързано и с редица неблагоприятни последици за потребителите като ограничен избор, по-високи цени, риск от дефицит на стоки, поради недостиг на български стоки, чрез които да се покрие минималният процент, риск от некачествени продукти в разрез с мотивите за здравето на гражданите. Освен това, разпоредбата не само поставя в привилегировано положение българските спрямо чуждестранните доставчици, но и малките спрямо големите търговци на дребно. Изискването за минимален процент български продукти ограничава и възможностите на търговците на дребно сами да определят стратегията, чрез която да привличат потребителите.
Пазарната икономика се основава на взаимодействието между търсенето и предлагането, поради което естествените пазарни механизми, а не регулации биха създали предлагане, което да удовлетвори насрещното търсене. Трябва да се има предвид също, че в действащата нормативна уредба са предвидени средства за защита на българските производители от нелоялни търговски практики от страна на търговците на дребно, поради което не е необходимо въвеждането на допълнителни мерки в тази насока, които ограничават конкуренцията, се казва в становището на КЗК.
Дефиницията за свежи плодове и зеленчуци, която изключва тези, които не са произведени в България, също може да ограничи конкуренцията, като ограничи свободното движение на стоки, създавайки риск от връщане назад във времето към дефицит на плодове и зеленчуци извън сезона, характерен за периода преди либерализиране на външната търговия.
Подпомагането на българските производители не следва да се осъществява чрез мерки, които не само, че не са в състояние да реализират заложените цели, но и ограничават конкуренцията, а чрез мерки, които да бъдат съобразени с правилата за държавни помощи и в рамките на правните възможности, предоставяни от Общата селскостопанска политика на ЕС.
Припомняме, че в свое интервю вчера лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че ако партията спечели изборите, веднага ще наложи в парламента приемането на закона, който задължава веригите да продават повече български стоки и предвижда значителни глоби за неспазване на изискванията.