КЗК разреши продажбата на българската myPos
Американският купувач е познат на българския пазар като „приватизатора на БТК“
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобри продажбата на българската финтех компания myPos. Купувач на компанията за ПОС терминали и разплащания е американският инвестиционен фонд Advent International.
За продажбата на myPos се говори от месеци, а официално Advent съобщи за споразумението за придобиване на 16 ноември. Сега сделката е пред финализиране.
Американската компания се е утвърдила като един от най-големите и най-опитни глобални частни капиталови инвеститори.
myPos от своя страна бе създадена през 2012 г. от българите Христо Георгиев (б.р. – името му през последните години нашумя покрай отнетия от ЕЦБ лиценз на Sata Bank, в която той бе инвеститор и част от ръководството; Основател е на компанията за електронни пари и карти iCard) и Явор Петров. Нейният основен офис се намира в Лондон, Великобритания, но компанията извършва дейност и в България.
Финтехът има за цел да улесни достъпа до ПОС терминали за малкия и среден бизнес, като позволява незабавно усвояване на получените средства. Освен това, като част от дейността си, тя издава платежни карти, открива и поддържа сметки за електронни пари и други.
Компанията развива дейност в над 30 страни от Европа, като в България портфолиото от продажби е по-ограничено – предлагат се традиционни стационарни и мобилни ПОС терминали, смарт ПОС терминали и ПОС терминали на самообслужване.
Според документацията до българския регулатор Advent International посочва, че сделката представлява „инвестиционна възможност, което е в пълно съответствие със стратегията на Advent за инвестиране в атрактивни технологични компании с цел увеличаване на стойността на бизнеса им“. А „благодарение на експертния опит и стратегическите познания на Advent“ българското дружество „ще бъде в добра позиция да се възползва от пазарните възможности и да ускори пътя си на растеж“.
Комисията за защита на конкуренцията посочва, че не се идентифицират пазари, върху които концентрацията ще окаже въздействие в България.
Иначе американският фонд е познат на българския пазар – преди години той приватизира БТК, а по-късно за кратко бе мажоритарен собственик в „Девин“ и заводите за плочки Kai.