„Летящият“ фотограф: Владислав, който засне България за National Geographic
Въздушното пътешествие над България показва емблематични места за страната чрез интересни истории за тях
Просто човек, който обича да пътува и снима.
Така се определя Владислав Терзийски – фотографът, който заснема сериите, посветени на България, и които ще се излъчат по National Geographic като част от четвъртия сезон на поредицата „Европа от високо“.
Владислав обича да пътува и да показва хубавите места през своята призма. Вече го прави и като "лети"... с дрон. С тази технология са снимани и кадрите за документалната поредица на Nat Geo, в която той и още петима души за шест месеца (от септември 2021 до март 2022 г.) успяват да заснемат и разкажат историите на емблематични места в България.
Въздушно пътешествие
Въздушното пътешествие над България ще предложи на зрителите разходка в рибарското селище „Ченгене скеле“. В частта за него се разказва не само за това от какви материали е построено селището, но и за усилията на местните хора да почистват черноморските плажове от пластмаса. Зрителите ще могат да видят също зашеметяващи гледки от планините и морското крайбрежие, а други интересни спирки в това пътешествие са Велико Търново, който привлича туристи от цял свят с шоуто „Звук и светлина“, древният град Перперикон и работата на терен на археолога проф. Николай Овчаров и екипа му.
Метеорологичната станция на връх Мусала и мистичният танц на последователите на учителя Петър Дънов по време на ритуала паневритмия, изпълняван всяко лято на Седемте рилски езера, също е сред дестинациите.
Преди около година от National Geographic се свързаха с мен и ми споделиха каква е тяхната идея. На мен ми допадна, защото за мен да пътувам и снимам е най-голямото удоволствие. В общи линии приех, без много да мисля", разказа за Economic.bg Владислав Терзийски.
Целият процес по създаването на тази поредица е възложен на английска компания, която наема във всяка една от държавите хора, които да заснемат различните епизоди. „След като ми разказаха за тяхната концепция, веднага се появиха в съзнанието ми няколко емблематични места в България, които могат да бъдат снимани. Но те вече бяха избрали първото – паневритмия на Седемте Рилски езера. По случайност се оказа, че човекът, който координира целия процес, е българин“, разказва Владимир. Той споделя, че целият процес по работата с избирането на местата за снимки и историите, които ще бъдат разказани, е бил двустранен – между него и британския екип на National Geographic.
Всъщност, различните дестинации са показани освен със своята красива природа, но и чрез историите на различни хора. Всяко място, което избирахме да се снима, трябваше да има конкретна история. Не просто да покажем хубавата природа и историческите забележителности, трябваше да се разкаже с някаква конкретна история", уточнява Терзийски.
Четири сезона
Освен всичко останало, екипът, който е работил по създаването на кадрите за България, е искал да покаже четирите сезона в страната ни. Затова снимките са продължили от септември 2021 г. до август 2022 г. Главният фотограф в проекта споделя, че все още дори той не е гледал крайния резултат.
Съдейки по нещата, които съм заснел, бих казал, че доста добре се получи. Ако имахме възможност да седим с дни и да чакаме перфектното време и светлина, със сигурност щеше да се получи по-добре“, отговаря Владимир Терзийски на въпрос дали е доволен от свършената работа.
Нова възможност за реклама на България
Показването на България като част от документален филм на National Geographic е страхотна възможност за реклама на туризма в страната ни, смята фотографът, заснел кадрите. „Това е нещо, което ще се излъчи по цял свят, защото Nat Geo се гледа по цял свят – като се започне от Азия и се стигне до Европа. Така че много хора ще открият със сигурност нещо интересно и ще си кажат: „Защо да не отида да видя?“. Това е един от многото начини да се накарат хората да дойдат и видят нашата страна“, казва той.
Новият сезон на „Европа отвисоко“ ще предложи и впечатляващи гледки към най-атрактивните културни и географски забележителности в Сърбия, Румъния, Шотландия, Дания и Белгия.
Всеки епизод е фокусиран върху различна европейска страна и по този начин това забележително визуално пътешествие отдава заслуженото както на творенията на природата, така и на човешките истории и инженерния принос, които продължават да са двигател на тези модерни нации.
От любов към кадъра
За любовта си към перфектния кадър Владислав разказва, че се е зародила много отдавна. И първите му сблъсъци с фотографията са били с лентовия фотоапарат на неговата баба. И така през годините от лентова фотография решава да премине на снимки с дрон – едно от последните предизвикателства, с които се залавя фотографът. Всъщност самият Владислав Терзийски не се определя като фотограф, защото за него това е рамка.
Като кажат фотограф и край. Не се главозамайвам от нещата, които правя. Може би затова не се определям като фотограф. Просто човек, който обича да пътува и да снима."
Затова в преследване на перфектния кадър Владислав почти винаги носи със себе си малък фотоапарат или дрон.