„Лично феодално владение“: Крахът на FTX може да зарази сектора
Криптокредиторът Genesis също се бори с опасността от фалит
Бившият изпълнителен директор на FTX е управлявал криптоборсата като „лично феодално владение“, казаха адвокати по време на първото съдебно изслушване за фалитa на компанията, предава Reuters.
Рухването на една от най-популярните борси за търговия с криптовалута привлече огромно медийно внимание през последните седмици. Фирмата подаде молба за защита от фалит по член 11 в Съединените щати, след като трейдърите изтеглиха 6 млрд. долара от платформата само за три дни, а конкурентът Binance се отказа от спасителна сделка.
Сривът остави около 1 милион кредитори пред загуби на обща стойност милиарди долари.
Адвокат на FTX каза по време на първото изслушване по несъстоятелност тази седмица, че компанията възнамерява да продаде здрави бизнес единици. Изтъкна обаче, че тя е била обект на кибератаки и са ѝ отнети „значителни“ активи.
FTX заяви в събота, че е започнала стратегически преглед на своите глобални активи и се подготвя за продажба или реорганизация на някои бизнеси. Във вторник компанията сигнализира за получен интерес от потенциални купувачи.
В защита на аргумента, че компанията е била управлявана от Банкман-Фрийд като „лично феодално владение“ един от адвокатите изтъкна, че бившият изпълнителен директор е похарчил около 300 млн. долара за недвижими имоти за старши служители и членове на семейството си.
FTX, под ръководството на новия главен изпълнителен директор Джон Рей, обвини Банкман-Фрийд, че работи с бахамските регулатори за „подкопаване“ на делото за фалит в САЩ и прехвърляне на активи в чужбина.
Банкман-Фрийд не отговори веднага на имейл с искане за коментар, пише Reuters.
Адвокатите настояха също да се проведе разследване във връзка с проектосделката между Binance и FTX през 2019 г. Тогава първата инвестира във втората, оперираща все още по онова време като борса за деривати. Година по-късно Binance пуска своя собствена платформа за криптодеривати и бързо става лидер в сегмента.
Подадена късно в понеделник информация от Ед Мосли от Alvarez & Marsal, която консултира фалиралата криптофирма, показа, че паричният баланс на FTX от 1.24 млрд. долара към неделя е „значително по-висок“, отколкото се смяташе преди. Той включва около 400 млн. долара в сметки, свързани с Alameda Research, фирмата за криптотърговия, собственост на Банкман-Фрийд, и 172 млн. долара в японското подразделение на FTX.
Reuters съобщи, че Банкман-Фрийд тайно е използвал 10 млрд. долара средства на клиенти, за да подкрепи търговския си бизнес. Според информацията поне 1 млрд. долара от тези депозити са изчезнали.
Страх от зараза
Криптосветът бе полазен от сериозни тръпки заради рухването на FTX, като това вече доведе до срив в цените. Биткойн потъна до най-ниското си ниво от около две години насам. Ситуацията предизвика сериозни страхове, че „заразата“ може да се разпространи сред други фирми, които вече страдат от срива на криптопазара тази година.
Големият криптокредитор в САЩ Genesis заяви в понеделник, че се опитва да предотврати фалита си. Новината за него дойде дни след като колапсът на FTX принуди компанията да спре обратното изплащане на средства от клиенти.
Нашата цел е да разрешим текущата ситуация по взаимно съгласие, без да е необходимо да подадем документи за несъстоятелност“, каза говорител на Genesis в изявление, изпратено по имейл до Reuters, добавяйки, че компанията продължава да води разговори с кредиторите.
Bloomberg News, позовавайки се на свои източници, каза, че Genesis се бори да набере свежо финансиране за своето кредитно звено.
По информация на Wall Street Journal компанията се е обърнал към Binance за инвестиция от нейна страна, но криптоборсата е отказала, опасявайки се от конфликт на интереси. Genesis се е обърнала и към частната инвестиционна компания Apollo Global Management за капиталова помощ, съобщи още WSJ.
Криптоборсага Gemini, която управлява продукт за криптокредитиране в партньорство с Genesis, коментира в Twitter по-рано тази седмица, че продължава да работи с компанията, за да даде възможност на своите потребители да получат средства от нейната програма Earn.
Gemini увери в блога си миналата седмица, че няма въздействие върху другите ѝ продукти и услуги, след като Genesis постави на пауза тегленията.
Сривът на FTX насочи някои криптоиграчи към децентрализирани борси (известни като DEX), където инвеститорите търгуват на принципа peer-to-peer чрез блокчейн.
Общите дневни обеми на търговия на DEX скочиха до най-високото си ниво от май, докато FTX се срина, показват данни от инструмента за проследяване на пазара DeFi Llama. Пикът бе на 10 ноември, но оттогава печалбите намаляха.