Лиз Тръс уволни британския министър на финансите
Премиерът се отказва от данъчните облекчения и корпоративният данък ще бъде вдигнат до 25%
Британският премиер Лиз Тръс е уволнила министъра на финансите Куаси Квартенг, съобщи BBC в петък. Този ход идва малко преди тя официално да обяви, че се отказва от част от неговия икономически пакет в опит да успокои пазарите и да овладее политическите сътресения, обхванали страната.
„Даунинг стрийт“ 10 потвърди, че Тръс, която е на власт от само 37 дни, ще даде пресконференция по-късно в петък, след като Квартенг беше принуден да се върне бързо в Лондон от срещите на МВФ във Вашингтон, за да се справи с хаоса.
След уволнението си Квартенг става най-кратко управлявалият канцлер на Великобритания от 1970 г. насам, а наследникът му ще бъде четвъртият финансов министър на страната за няколко месеца.
Британските държавни облигации се повишиха в петък, възстановявайки се частично от срива, предизвикан от опитите на правителството на Тръс да намери начини да балансира бюджета. Въведените от нейното правителство нефинансирани данъчни облекчения смазаха стойността на активите в Обединеното кралство и предизвикаха международни критики, пише Reuters.
На 23 септември Квартенг обяви нова фискална политика, включваща огромни данъчни облекчения и дерегулации, за да се опита да съживи икономиката, която от години страда от застой в растежа.
Но отговорът на пазарите беше толкова свиреп, че централната банка на Англия трябваше да се намеси, за да предпази пенсионните фондове от това да бъдат въвлечени в хаоса, тъй като разходите за заеми и ипотеки скочиха драстично.
Оттогава дуото Тръс – Квартенг е подложено на нарастващ натиск да обърне курса, тъй като проучванията показват, че подкрепата за тяхната Консервативна партия се е сринала, което пък кара колегите им открито да обсъждат дали не трябва да бъдат заменени.
След като предизвика пазарен удар, Тръс сега рискува да свали самото правителството, ако не успее да съкрати публичните разходи и да повиши данъците, така че да успокои инвеститорите и партията да премине успешно през евентуален парламентарен вот в Камарата на общините.
Но в същото време дисциплината на Консервативната партия се разпадна, разбита от вътрешни борби. Първите сътресения в партията бяха по линия на липсата на съгласие по начина на напускане на Европейския съюз, а след това и как да се справи с пандемията от COVID-19 и да задвижи икономиката.
Ако не можете да прокарате бюджета си през парламента, вие не можете да управлявате“, написа в Twitter Крис Брайънт, високопоставен депутат от опозиционната Лейбъристка партия. „Тук не става въпрос за обръщане, а за правилно управление.“
Засега "Даунинг стрийт" отказва коментар, но не се очаква Квартенг да се появи на пресконференцията на Тръс по-късно в петък, което подхранва спекулациите за бъдещето му.
По време на престоя си в Съединените щати ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева изтъкна пред Квартенг важността на „съгласуваността на политиката“, подчертавайки доколко е паднала репутацията на Великобритания по отношение на стабилното икономическо управление и институционалната стабилност.
Малко преди обяд британските телевизионни новинарски канали превключиха да предават на живо кадри от самолета на British Airways, кацащ на Хийтроу, превозващ Квартенг.
В същото време в Уестминстър Тръс се опитваше да постигне споразумение с министрите от кабинета си за начин да запази своя стремеж за икономически растеж, като същевременно успокои пазарите и изработи мерките, които могат да бъдат подкрепени от нейните депутати в парламента.
По-рано министърът на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия Грег Хандс каза, че хората, които искат подробности за бюджета, ще трябва да изчакат до 31 октомври, когато Квартенг по план трябваше да изложи пълния си план заедно с независими прогнози, които да покажат каква ще е цената на данъчните облекчения за публичните финанси и дали те ще стимулират икономическия растеж.
Критиците на правителството казаха, че чакането е неприемливо.
Рупърт Харисън, портфолио мениджър в Blackrock и някогашен съветник на бившия британски финансов министър Джордж Осбърн, каза, че пазарите вече почти напълно са обърнали посоката си.
Това означава, че ако обратният завой не дойде, пазарите ще реагират зле“, каза той в Twitter.
Международно доверие
Депутат от Консервативната партия, пожелал анонимност, каза, че икономическата политика на Тръс е причинила толкова много щети, че инвеститорите може да поискат още по-дълбоки съкращения на публичните разходи като цена за подкрепата си.
Всичко е възможно в момента“, каза депутатът, който подкрепи Сунак в надпреварата за лидерство. „Проблемът е, че пазарите са загубили доверие в Консервативната партия – и кой може да ги вини?“
Друг депутат каза пред Reuters по-рано тази седмица, че Тръс трябва да оцени факта, че в момента няма голям ентусиазъм към нея.
Според източник, близък до премиера, Тръс сега е в „режим на изслушване“ и кани законодателите да говорят с нейния екип относно своите опасения, за да преценят кои части от програмата биха подкрепили в парламента.
Икономистът от Credit Suisse Сонали Пунхани каза, че пазарите трябва да видят надежден фискален план, като правителството трябва да намери около 60 милиарда паунда чрез вдигане на данъците и допълнителни съкращения на разходите.
Би било предизвикателство да се постигне мащабът на тези съкращения, но за да бъдат надеждни, те трябва да бъдат доставени по-рано, а не в последната част на прогнозата“, каза Пунхани.
Една политика, която се очаква да бъде загърбена, е техният план да задържат ставката на корпоративния данък на 19%. Това беше ключова част от техния пакет, след като Сунак, когато беше финансов министър при Борис Джонсън, предложи да го увеличи до 25%
По информация на Daily Telegraph корпоративният данък в крайна сметка ще бъде увеличен до 25% от април. Това може да спести 18.7 милиарда паунда до 2026/27 г.