Лондон иска да отвори „тайния вход“ към ЕС
Борис Джонсън подготвя задействането на член 16 от Северноирландския протокол
Премиерът Борис Джонсън заяви, че Северна Ирландия трябва да напусне орбитата на ЕС, защото това пречи на търговските й взаимоотношения с Великобритания, предава Euronews. Пред Камарата на общините той поясни, че ще обмисли задействането на член 16 от Северноирландския протокол, за да спре транспортния хаос по границите.
„Ще направим всичко, което е необходимо, независимо дали законодателно или в действителност, за да се позовем на член 16 и да гарантираме, че няма бариера надолу по Ирландско море“, добавя Джонсън.
Член 16 регламентира търговските правила между Северна Ирландия и Великобритания, които са подвластни на наложените критерии ot ЕС за обмяна на стока, след като Островът напусна единният европейски пазар. След 1 януари търговията между двете островни държави се усложни, след като Брекзит наложи някои допълнителни правила при доставките. За да се осъществи внос или износ, е необходимо всеки продукт да мине здравна инспекция, която ако е успешна, се издава индивидуален сертификат за всяка кутия/кашон/пакет; минава се щателна митническа проверка, от която се изчакват необходимите пътнически документи, които пък се представят на съответното ГКПП.
Всичко това забавя транспортирането на стоки и Великобритания заяви, че в хранителните магазини вече се наблюдава сериозен недостиг на продукти.
След няколко месеца ситуацията ще се усложни, когато запасите в складовете привършат“, казват властите.
Ако член 16-ти бъде активиран и бариерите между двете съседки отпаднат, това би облекчило търговията между тях, защото всички гранични проверки ще изчезнат, пояснява Джонсън, като добавя, че „това трябва да се случи в най-скоро време“.
Европейският съюз пък веднага се обяви против тези искания, като посочи, че член 16-ти е бил в основата на търговските преговори между ЕС и Обединеното кралство и няма да отстъпи от граничния контрол.
Опасенията на Блока са, че Великобритания ще използва Северна Ирландия като „таен вход“ и ще нарушава политиките на ЕС.
„Ще работим по линия на това да гарантираме отворени граници надолу по Ирландско море и ще се уповаваме на това, че в Обединеното кралство всички части са едно“, поясни Джонсън.
По време на търговските преговори между ЕС и Великобритания темата за риболовните води беше ключова и накрая ЕС придоби по-богатата част от индустрията, а именно водите на Северна Ирландия. Още тогава Джонсън заяви, че по време на гратисния период споразумението ще претърпи промени, разчитайки, че ще си върне контрола над ирландските води.
Премиерът заяви, че ако до март не бъдат постигнати „задоволителни резултати“ по преговорите относно граничните проверки между Великобритания и Северна Ирландия, ще „преминем към действия“.
Междувременно министърът от кабинета на Обединеното кралство Майкъл Гоув отправя поредица от искания към ЕС по отношение на търговията със Северна Ирландия, включително двугодишно удължаване на гратисния период за проверки на стоки, които отиват от Великобритания към Северна Ирландия. В отговор ЕС отхвърли това искане и посочи, че няма да промени позицията си и в бъдеще.
Търговските представители на Острова пък съобщиха, че в по-малките градове вече се наблюдава сериозен спад в обемите на складовете и апелираха към скорошно решение на проблема. „През април се очаква да бъде още по-тежко, ако гратиснияt период не бъде удължен. Опасенията са ни, че хората започват да се презапасяват и може да се наблюдава сериозен недостиг на доста продукти още в края на този месец“, споделят те пред Independent.
Правителството на Северна Ирландия пък заяви, че се чувства „предадено след Брекзит“ и тези ограничения отнемат половината от приходите й от износ, след като Великобритания се явява техен най-голям търговски партньор.
Джонсън обвини ЕС, че не е достатъчно гъвкав и призова представителите му да помислят за общото икономическо развитие, а не за местното.
Междувременно вътрешните разногласия в Северна Ирландия допълнително усложняват преговорите. Първият министър на страната се обяви „За“ облекчаване на граничните мерки, докато външният министър Саймън Коуни заяви, че промени по протокола „категорично няма да има“.
Представители от ЕС пък призоваха „първо да се решат вътрешните конфликти преди да се седне на масата за преговори“.