„Лукойл“ затваря рафинерията в Бургас при забрана за износ
Служебното правителство ще брани пред Европейската комисия интереса на руската компания да изнася нефтопродукти за ЕС
Рафинерията на „Лукойл Нефтохим“ в Бургас ще бъде затворена, ако властта в България забрани износа на произведените там продукти, базирани на руски петрол. Това бе подчертано от ръководството на компанията по време на съвместен брифинг със служебния кабинет. На него стана ясно, че по всяка вероятност служебното правителство ще брани интереса на компанията да изнася продукти, базирани на руския петрол, в Европейския съюз.
Заводът няма как да функционира при наличието на това ограничение“, категоричен бе представителят на „Лукойл Нефтохим“ Илшат Шарафутдинов.
По негови думи едно евентуално затваряне на рафинерията ще остави без работа общо около 10 хиляди души – около 1300, които работят в самата рафинерия, и още много други, свързани непряко с компанията.
С тези аргументи вицепремиерът по икономическите въпроси Христо Алексиев обяви, че предстои да бъде прието постановление от кабинет, с което да се позволи на „Лукойл Нефтохим“ да изнася петролни продукти от завода в Бургас.
Припомняме, че предишният кабинет на Кирил Петков забрани това.
Въпреки че миналия месец говорител на Европейската комисия разкритикува подобно решение, днес Алексиев подчерта, че това е „коментирано с ЕК, взето е становище от тях“.
В замяна на позволението за износ и възможността дейността на завода да продължи с използването на руски петрол компанията обещава да внася повече данъци в България. Тя лансира промяна на бизнес модела си, при който големите печалби няма да отиват както досега при компанията майка Litasco и да се плащат извън България. С други думи – самата „Лукойл Нефтохим“, а не Litasco ще купува руския петрол, а впоследствие и ще продава готовите си продукти.
От 1 януари 2023 г. всички приходи и данъци от тяхната дейност да бъдат показани и плащани в България. Това е един резултат от нашия активен диалог с „Лукойл Нефтохим“. Споразумението отваря вратата в българския бюджет да влизат повече данъци“, подчерта Алексиев.
С това от кабинета обещават около 100 млн. лв. от данъци да влязат в хазната следващата година и още около 600 – 700 млн. лв. година по-късно, които да се използват за компенсации на разходите на уязвимите групи в страната.
Представителят на „Лукойл Нефтохим“ призна, че заводът вече е работил по тази схема и преди 2020 г., но тогава съществени приходи в хазната не влизаха, защото по негови думи в този период „икономическата реалност на отрицателния марж при преработката не позволяваше генериране на печалби и данъци, които да остават в България“.
Той допълни, че по новата схема ще се прибегне само след позволение на правителството компанията да изнася своите продукти навън.
А що се отнася до нашата работа към новата система по режима, в който центърът на финансовата дейност да е в България – тази работа е обемна и действаме по нея за да заработи от началото на следващата година“, допълни Шарафутдинов.
Припомняме, че тази година въпреки че използвания от рафинерията в Бургас петрол е значително по-евтин от използвания масово в Европа, цените на горивата в България не са съществено по-ниски спрямо западните ѝ съседки. Именно тази разлика в цената пък държавата обещава сега, че на практика ще успее да обложи – първо с корпоративен данък, а впоследствие и с разглеждания от парламента в момента т. нар. данък свръхпечалба, който се предполага, че ще остане в сила до края на 2023 г.
Няма нищо политическо в това решение – щом България се е преборила за тази дерогация, защо ние да не използваме тази възможност“, коментира Алексиев на журналистически въпроси.
Той подчерта, че това ще доведе както до по-големи приходи в хазната, така и до ръст на износа на страната.