МФ наду бюджетните приходи за 2025 г. с невероятните 20 млрд. лв. (графика)
Бюджетът на Людмила Петкова изглежда като „натаманен“, за да се запази бюджетният дефицит в рамките на 3%
Министерство на финансите залага невиждан досега годишен ръст на приходите и разходите в Бюджет 2025. Служебното ведомство залага 20 млрд. лв. повече приходи през следващата година и съответно същото увеличение на разходите. Тоест тези внушителни числа, които изглеждат нереални предвид историята на българските публични финанси, по никакъв начин не помагат за свиване на дефицита в държавния бюджет под 3%, а просто да остане в тези рамки.
От проектобюджета, публикуван в понеделник, се вижда, че бюджетните разходи догодина ще скочат до 98 млрд. лв., а приходите – до 92 млрд. лв. И то в година, в която се очаква само 2.4% средногодишна инфлация и икономически растеж от 2.8%.
Дори при най-високата от 25 години насам инфлация през 2022 г. приходите нараснаха само с 10 млрд. лв. А при най-високия икономически растеж в последните години – 7.7% през 2021 г. – приходите скочиха с около 8.5 млрд. лв.
За допълнително сравнение, през 2023 г. приходите нараснаха с около 6 млрд. лв. За тази година плановете са ръстът им да достигне 9 млрд. лв. Само че месец преди края на годината изпълнението изостава и вместо заложените 75 млрд. лв. по всяка вероятност ще бъдат събрани само около 72 млрд. лв. – или ръстът ще се свие до 6 млрд. лв.
Така рамката на бюджета изглежда като натаманена, така че със съществуващите огромни разходи, които бяха устойчиво заложени през последните няколко години, бюджетният дефицит да се задържи в границите до 3%.
Откъде ще дойдат 20 млрд. лв.?
Огромният ръст на приходите е заложен без вдигане на някой от основните данъци за държавата, като ДДС, корпоративен данък или подоходен данък за физическите лица.
Мерките, с които се очаква да се постигне 20-милирадния ръст на приходите, са няколко.
Предлага се нов данък върху добива на подземните изкопаеми. Очакваните постъпления от този данък са около 900 млн. лв.
Друга идея е за два вида данъчна амнистия – за погасяване на декларирани, но неплатени данъци, както и за недекларирани в предишни години дължими данъци, които обаче да бъдат обложени с еднократен данък от 15%. Очакванията са по това перо да постъпят около 5.1 млрд. лв.
Връщането на 20% на ДДС за ресторантьорите и хляба ще осигури около 450 млн. лв., а вдигането на акциза за тютюневи изделия и алкохол – над 400 млн. лв.
Без подробности са посочени и мерки за намаляване дела на сивата икономика, които трябва да донесат около 850 млн. лв. допълнителни приходи догодина.
Все пак изглежда, че Министерство на финансите след разговори с БНБ и банки се е отказало да въвежда извънреден данък върху печалбите на финансовите институции.
За следващите години
От тригодишната рамка на МФ се вижда, че подобен сериозен ръст на приходите се залага само за 2025 г., а за 2026 г. се очаква само около 2.5 млрд. лв. повече. За 2027 г. дори се чертае намаление на приходите.