В името на голямата цел: Microsoft сключи знакова сделка с Nvidia и Nintendo
С подписаното 10-годишно споразумение американската компания се надява да омилостиви регулаторите и да успее да купи Activision
Технологичният гигант Microsoft Corp сключи официален договор с Nvidia Corp и Nintendo и те ще предлагат игри като Call of Duty и други, собственост на Activision Blizzard. Сделката е за 10-годишен период и тя е опит да се разсеят опасенията на регулаторните органи относно готвеното поглъщане на Activision за 69 млрд. долара.
Регулатори и конкуренти, като Sony, се обявиха твърдо срещу предложеното обвързване на Microsoft и Activision. Целта на 10-годишното споразумение сега е да разсее опасенията, като осигури повече начини за потребителите да получат игри, контролирани от Microsoft. Все пак регулаторите по света са скептични относно придобиването.
По-рано този месец Великобритания заяви, че сделката може да навреди на геймърите, като отслаби конкуренцията между Xbox и PlayStation, което да доведе до по-високи цени, по-малко възможности за избор и по-малко иновации за милиони играчи, както и до задушаване на конкуренцията в облачните игри.
Президентът на Microsoft Брад Смит каза на пресконференция във вторник, че вече е по-оптимистично настроен за осъществяване на придобиването на Activision след сделката с Nvidia и подобно споразумение с Nintendo Co Ltd.
Фил Айслер, вицепрезидент и генерален мениджър на сегмента GeForce Now на Nvidia, каза, че заглавия като Call of Duty няма да бъдат достъпни в услугата на Nvidia, освен ако Microsoft не придобие Activision. В същото време други заглавия, собственост на Microsoft, като Minecraft, са обхванати незабавно съгласно 10-годишното лицензионно споразумение.
Бяхме малко загрижени за това в началото“, каза Айслер за сделката Microsoft – Activision. „Но след това се свързахме с Microsoft и те бяха много отворени относно желанието си да активират облачните игри и да работят с нас по 10-годишно лицензионно споразумение. Така че с течение на времето те ни направиха все по-спокойни за сделката“.
Айслер каза, че Nvidia не плаща на Microsoft за достъп до заглавията, както е ситуацията със споразумения с други играчи в индустрията, като производителя на Fortnite – Epic Games. Вместо това 25-те милиона клиенти на Nvidia ще трябва да платят на нея за достъп до нейната платформа за облачни игри и да плащат на Microsoft за неговите игри.
Споразумението се отрази негативно и на акциите на компаниите в една така или иначе преобладаваща червена сесия. Акциите на Microsoft паднаха с 2%, на Nvidia – с 3.4%, а на Activision – с 0.7% във вторник следобед в Ню Йорк.
Nvidia каза, че сега подкрепя офертата на производителя на Xbox да закупи Activision, но сделката все още може да срещне отпор от страна на регулаторите. Европейски служители предупредиха Microsoft за сделката по-рано този месец, докато Федералната търговска комисия на САЩ поиска от съдия да я блокира. Британският надзорен орган за конкуренцията каза, че Microsoft може да се наложи да се откаже от Call of Duty.
Смит каза, че се надява, че конкурентът Sony Group Corp ще обмисли сключването на същия вид сделка като тази с Nvidia.
Sony поведе опозицията срещу сделката Microsoft-Activision, заявявайки миналата година, че е
лоша за конкуренцията, лоша за игралната индустрия и лоша за самите геймъри“.
Освен Sony и Nvidia, други компании, включително Google на Alphabet Inc, са изразили загриженост пред FTC относно сделката.