„Мини Марица-Изток“ иска още 100 млн. лв. от БЕХ
Държавното въгледобивно предприятие няма пари да плаща заплати и осигуровки на служителите си
Държавното въгледобивно предприятие „Мини Марица-Изток“ е изпратило ново искане до Българския енергиен холдинг (БЕХ) за 100 млн. лв. заем. С парите трябва да бъдат осигурени пари за заплати, осигуровки и плащания към бюджета. Това става ясно от отговор на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов на въпрос на депутата от „Възраждане“ Искра Михайлова.
То е отправено през септември и е за сключване на ново рамково споразумение в срок до 30 юни 2025 г. Искането вече е одобрено от Съвета на директорите на Енергийния холдинг и предстои да получи протоколно решение от министъра на енергетиката.
Новият заем е различен от кредитната линия на стойност 100 милиона лева, която беше отпусната на дружеството през юни тази година. Тогава държавните мини взеха и 50 млн. лв. заем от Банка ДСК, гарантиран отново от БЕХ. От отговора на Малинов сега става ясно, че енергийният холдинг е предоставил финансово обезпечение от 15 млн. лв. Отпуснатите преди няколко месеца пари отново бяха използвани за плащане на трудови възнаграждения и задължения към бюджета.
Целта на мярката е „да няма сътресения в дейността на „Мини Марица-изток“ и да има осигурени средства за заплати“.
Чака се одобрение от Брюксел
Още през април депутатите одобриха ежегодно подкрепа от 250 млн. лв. за държавните мини в рамките на четири години. Тя обаче трябва да получи одобрение от Европейската комисия, което се бави вече няколко месеца. Брюксел трябва да потвърди, че увеличението на капитала не представлява неправомерна държавна помощ.
От Министерството на енергетиката обясняват, че има създадена работна група, която да подпомага процеса до положителна оценка. В края на юни ЕК е изпратила въпроси по изпратеното уведомление с искане за допълнителна информация. Отговорите са дадени месец по-късно – през юли. Допълнително към това, служебният министър на енергетиката Владимир Малинов и вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова са изпратили писмо до изпълнителния заместник председател на ЕК Маргрете Вестагер с искане за приоритетно разглеждане на нотификацията.
ЕК е казала, че при такива случаи срокът за произнасяне е между 6 и 8 месеца от получаване на допълнителната информация по въпросите ѝ, т.е. становище може да се чака най-рано в края на 2024 г.
През последните години дружеството не спира да трупа загуби – за 2023 г. тя е 137.4 млн. лв. Ситуацията за 2024 г. само се влошава – за периода януари – май загубата от дейността на мините е достигнала 99.6 млн. лв., а очакванията на министъра са за цялата година отрицателният финансов резултат да надхвърли 200 млн. лв.