„Мини Марица-изток“ получиха 1 млрд. лв. за рекултивация
Финансовата инжекция за държавните мини беше окончателно приета и ще бъде по 250 млн. лв. годишно
В предпоследния си работен ден и на фона на протест на хиляди енергетици и миньори в центъра на София, депутатите приеха финансовата инжекция от 1 млрд. лв. за „Мини Марица Изток“.
Проектът на решение беше скоростно входиран и приет в Комисията по енергетика в сряда и окончателно гласуван в пленарна зала в четвъртък. Очаквано и предизборно той беше приет единодушно от вносителите от ГЕРБ, но и от почти всички останали – ДПС, „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“. ПП-ДБ гласуваха с въздържал се, а против бяха 2-ма депутати, отново от ПП-ДБ.
В решението днес бяха добавени няколко промени. С поправка, внесена от Йордан Цонев (ДПС), беше променена сумата и срокът за изплащането на парите – така държавните мини ще получават по 250 млн. лв. от бюджета в рамките на четири години, а не както беше първоначално предвидено – по 200 млн. лв. за пет години.
По силата на друго прието предложение, на депутата от „Възраждане“ Искра Михайлова, средствата ще се предоставят само при условие, че дейностите по рекултивация се извършват от самата „Мини Марица Изток“ и не се допуска превъзлагане на частни дружества или такива с държавно или обществено участие. Тази поправка не подкрепиха само от ГЕРБ и ДПС.
Според Радослав Рибарски от ПП-ДБ подобно решение противоречи на правилата на Европейската комисия и ще бъде сметнато за държавна помощ. По думите му най-много парите да бъдат изплатени за една година, след което ще бъдат блокирани.
С решението Министерският съвет се задължава, чрез министъра на финансите и министъра на енергетиката, да предприеме всички необходими действия при спазване на законодателството за осигуряване от държавния бюджет на средства за мините. Подобни средства не са заложени в Бюджет 2024 и трябва да бъдат за сметка на други разходи или за сметка на по-голям дефицит.
С парите трябва да бъдат обезпечени дейностите по техническа рекултивация на нарушените терени на находище „Източно маришки въглищен басейн“. В мотивите е записано, че драстичното намаление на електропроизводството от въглищни мощности през 2023 г. и в началото на 2024 г. се отразява крайно неблагоприятно на дейността на „Мини Марица Изток“. Намалените приходи на дружеството водят до невъзможност за финансиране на всички дейности и мероприятия за възстановяване на нарушените терени и привеждане на находището в устойчиво състояние. Записано е още, че за мащабните дейности по рекултивация са необходими 15 години.