„Много привлекателен пазар“: Германските компании предпочитат да инвестират в САЩ
Силната икономика и данъчните стимули примамват инвеститорите, докато Германия е затънала в свръхрегулации и бюрокрация
Съединените американски щати примамват рекордно количество капиталови от германските компании в последната година. Инвеститорите са привлечени от силната икономика и големите данъчни стимули точно когато икономиките на Европа и Китай се забавят.
Германските фирми са вложили рекордните 15.7 млрд. долара в проекти в САЩ миналата година спрямо 8.2 млрд. долара година по-рано, според данни на Financial Times. За сравнение, германските инвестиции в Китай са за 5.9 млрд. долара.
Внушителната сума, предназначена за проекти в САЩ, представлява около 15% от всички ангажименти на немските компании през 2023 г. в проекти за разширяване в чужбина. За сравнение, делът им през предходната 2022 г. бе едва около 6%.
Инвестиционният бум обхваща първата година на големите данъчни стимули на администрацията на Джо Байдън с цел възстановяване на производството в САЩ и ускоряване на енергийния преход.
Немските компании обявиха 185 капиталови проекта в САЩ през 2023 г., от които 73 са в производствения сектор. Най-големият е за 2 млрд. долара от Scout Motors за, дъщерното дружество на Volkswagen в Южна Каролина за електрически превозни средства.
Според висши ръководители на два от немските индустриални гиганти – BASF и Siemens Energy – причините за това бягство към САЩ са и дългосрочна пазарна перспектива и нарастващият фокус върху веригите на доставки.
Този месец Siemens Energy обяви планове за изграждане на завод за силови трансформатори – инвестиция за 150 млн. долара в Северна Каролина. В миналото именно за САЩ са изнасяни подобни продукти от Германия, Австрия, Хърватия и Мексико.
Но като се има предвид размера на пазара и това, че трябваше да направим експанзия, ние си казахме, че новата фабрика в САЩ е добра инвестиция предвид пазарната перспектива“, коментира директорът на Siemens Energy Тим Холт.
Освен нови инвестиции, на сцената в САЩ продължава и инвестиционният бум на дъщерните немски дружества в САЩ. Според проучване на Германо-американската търговска камара 96% от дъщерните дружества в САЩ планират да се разширят до 2026 г.
Най-голямата химическа група в света и основен инвеститор в Китай – BASF – също разширява операциите си в САЩ. Според главния изпълнителен директор на компанията в Северна Америка Майкъл Хайнц размерът на пазара, перспективите за растеж и правителствените програми правят САЩ
много привлекателен пазар“.
Компанията планира да инвестира 3.7 млрд. евро между 2023 и 2027 г. в Северна Америка, което включва големи разширения на нефтохимически заводи в Луизиана и Охайо.
BASF е ключов пример за пълзящата деиндустриализация в Германия, като компанията съкращава служители от централата си в Лудвигсхафен и затваря заводи след поскъпването на енергията в Европа от миналата година.
Най-голямата икономика в Европа бе особено тежко засегната от загубата на евтин руски газ, което ѝ позволи в продължение на десетилетия да остане център на тежката промишленост и производството.
Проучване от миналата година установи, че почти една трета от германските промишлени компании планират да увеличат производството си...
...в чужбина, а не в родината си
Статистиката показва, че този дял се е удвоил спрямо предходната година.
Европа все повече страда от свръхрегулиране, бавни и бюрократични процедури за одобрение и преди всичко високи разходи за повечето производствени фактори“, смята Хайнц.
Според него „няма съмнение“, че европейската индустрия е изправена пред предизвикателство и енергоемките индустрии в Европа вероятно ще се свият вместо да растат в дългосрочен план.
За да остане Старият континент конкурентоспособен, според Хайнц Европейският съюз трябва да генерира достатъчно зелена електроенергия на конкурентни цени, да изгради правилната инфраструктура за електричество и водород, да намали бюрокрацията и да въведе по-бързи процедури за одобрение.
BASF също така е огромен инвеститор в Китай. В момента там компанията изгражда модерен нефтохимичен завод за 10 млрд. евро. В същото време обаче тя продава дялове в две от съвместните си предприятия в Китай.
Доклад от миналата седмица на Германската индустриална и търговска камара прогнозира, че САЩ ще изместят Китай като водещ търговски партньор на нацията най-късно до 2025 г.