МРРБ планира инвестиция за 1 млрд. лв. във ВиК мрежи
С европейските средства ще бъдат подновени водопроводите, канализацията и пречиствателните станции в шест области
Водоснабдителните и канализационни мрежи в шест области на България ще бъдат модернизирани с близо 1 млрд. лв. Със средствата по оперативна програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. ще бъдат подменени водопроводите, канализациите и пречиствателните станции във Велико Търново, Габрово, Плевен, София област, Търговище и Хасково.
Стратегическите цели, които сме си поставили, са постигане на технически, екологичен и финансово устойчив ВиК отрасъл, като предоставяме услуги с високо качество на социално поносима цена“, коментира Зам.-регионалният министър Деляна Иванова.
Тя представи резултатите от прединвестиционните проучвания за шестте области на специален форум, на който присъстваха управители на държавни ВиК дружества в страната, представители на общински и областни администрации и заинтересовани лица. По нейните думи отрасълът „е един от най-тежките в икономиката, изключително важен за живота и здравето на хората“.
Тя напомни, че ВиК активите в страната включват над 90 хил. км водопроводи и канализационни мрежи, изграждани преди десетилетия. Огромната част от тях се нуждаят от подмяна или сериозен ремонт.
Поели сме ангажимент пред ЕС да изградим ВиК инфраструктура, която е в съответствие с европейските директиви в областта на питейните и отпадъчните води“, каза заместник-министърът.
Ролята на стратегическите проучвания
Стратегическите проучвания дават пълната информация за състоянието на мрежите, нужните инвестиции и са изискване за получаване на европейското финансиране за ВиК отрасъла. Бюджетът на програмата е над 22 млн. лв., като по проекта освен изготвянето на проучвания, се финансират мерки за повишаване на административния капацитет и обучения на служители на МРРБ, ВиК оператори, общински и областни администрации. Проектът трябва да приключи в края на 2023 г.
Качеството на регионалните прединвестиционни проучвания е изключително важно, защото в зависимост от това какво се запише в тях, това може да бъде обхватът на финансирането след това“, обясни зам.-министърът.
Иванова призова да се положат усилия, за да не се повтарят установени пропуски и неточности през предходния период. За целта е необходима мобилизация и синхрон между ВиК операторите, областните и общински администрации.
Тя информира, че в момента с европейски средства от ОПОС 2014-2020 г. се изпълняват обекти в още 15 административни области на страната.